Spion: Polestar 4 SUV testas inför lanseringen

Polestar 4 får bakruta! Faktum är att den får ny kaross och nytt efternamn. Den 2 september släpps Polestar 4 SUV, här är spionbilder från test på Nürburgring.

Joakim Dyredand

Joakim Dyredand

Kalender

15 juli 2026

Foto: Automedia

Polestar 4 SUV lanseras den 2 september. Mycket mer än så har inte Polestar släppt i informationsväg – men vi har fått spionbilder från Automedia som avslöjar mer.
Bilderna visar bilen när den testkörs på den legendariska motorbanan Nürburgring i Tyskland.

Även om bilen är maskerad visar spionbilderna betydligt mer än vad som syns på den aptitretare till bild som Polestar har förmedlat.
Nu kan vi tydligt se bilens upprätta bakparti. Hade Polestar velat spela på sitt svenska arv skulle modellen givetvis ha hetat Polestar 4 kombi. Nu blev det istället SUV i efternamn, eftersom detta segment är det hetaste heta.

Foto: Automedia
Ny kaross från B-stolparna och bakåt. Polestar 4 SUV testas på Nürburgring. Foto: Automedia
Foto: Polestar
Den enda officiella bilden från Polestar, hittills, fungerar bara som en aptitretare. Foto: Polestar

Medioker snabbladdning

Tidigare i år fick vi veta att den existerande modellen byter namn till Polestar 4 coupé (hela ordet ska tydligen vara gement enligt marknadsavdelningen …). Namnbytet var dock inte en del av någon större uppdatering.
Bilen bygger fortfarande på 400V-teknik och har ett högvoltsbatteri på 100 kWh. Laddkapaciteten är maximalt modesta 200 kW vid DC-laddning. Det innebär att en laddning från 10 till 80 procent tar cirka 30 minuter.

Foto: Automedia
Låt oss hoppas att bakrutetorkaren sitter gömd under takspoilern. Foto: Automedia

Två versioner är bekräftade. Rear motor med bakhjulsdrift har 272 hk (200 kW) och en räckvidd på 630 km – vilket faktiskt är 10 km längre än för Polestar 4 coupé.
Dual motor med fyrhjulsdrift och således två motorer levererar totalt 544 hk (400 kW). Vi kan gissa oss till att räckvidden för den blir 600 km, eftersom coupén går 590 km.

LÄS OCKSÅ: Premiär: Kia EV5 GT – extra allt

Foto: Automedia
Polestars chassiguru och chef för kördynamik gör sig redo för ytterligare några varv på den tyska banan. Foto: Automedia

Swedish Gold

På toppen finns även Dual motor med Performance-paketet. Modellen utmärker sig med 22-tumsfälgar (20 tum är standard), specialchassi med ZF-stötdämpare och detaljer som bromsok, ventilhattar, säkerhetsbälten samt vissa reglage i färgen Swedish Gold.

Det är en sådan version som Polestars chassiguru Joakim Rydholm testar på Nürburgring, i samband med att spionfotografen från Automedia lyckas fånga detta på bild.

Foto: Automedia
Färgen Swedish Gold på bromsoken avslöjar att detta är en Dual motor med Performance-paketet. Foto: Automedia

Dold torkare?

Polestar 4 SUV är identisk med 4 coupé hela vägen till bakdörrarna, som ser ut att ha ett rakare avslut på fönstren i överkant.
Bakpartiet är mer upprätt och har en traditionell bakruta. Det ska bli intressant att se om Polestar ändå väljer att behålla den digitala innerbackspegeln.

LÄS OCKSÅ: Euro NCAP: maxbetyg på lösa grunder

Foto: Automedia
Polestar 4 behåller 400V-tekniken och snabbladdas därför med maximalt 200 kW. Foto: Automedia

Ovandelen på bagageluckan domineras av en kraftig spoiler. Låt oss hoppas att den även döljer en bakrutetorkare. Då tar man en snygg lösning från koncernsyskonet Zeekr 7X, istället för att placera torkararmen i nederkant av rutan som på Polestar 3.
Detta och mycket mer får vi veta senast den 2 september när modellen börjar säljas.

Foto: Automedia
Den nya karossformen verkar ge 10 km längre räckvidd (WLTP), enligt preliminära uppgifter. Foto: Automedia
Foto: Automedia
Polestar 4 SUV borde väl egentligen ha hetat Polestar 4 kombi … Foto: Automedia

Vänligen vänta ...