Första intrycket: Kläm & känn på Xpeng L03
Xpeng L03 är en av höstens snackisar. Den här modellen har en prissättning som kan rita om marknaden. Vår kollega i Norge har fått titta närmare på bilen.

Ragnvald Johansen
27 aug. 2026

I Xpengs lokaler i Oslo står produktchefen Morten Maastad ganska bredbent och självsäker framför nya L03. Det här är nämligen en bil som har alla förutsättningar att bli en riktig storsäljare i såväl Norge som Sverige.
Vi har blivit inbjudna för att kika närmare på skapelsen, och även om det inte bjöds på någon provkörning den här gången går det utmärkt att bilda sig ett första intryck av utrymmena, materialvalen och designen. Och just designen är lika bra att vi avhandlar direkt.

Ritat Ferrari och Lamborghini
Att fronten och strålkastarna påminner en hel del om Polestar, det är en ren tillfällighet, får vi veta. Xpeng har precis anställt en ny designchef, JuanMa Lopez, med meriter från bland annat Ferrari och Lamborghini, och det här är den första modellen han basat över.
Både den bakhjuls- och den fyrhjulsdrivna versionen har LFP-batterier, med 58,3 kWh respektive 71,2 kWh i bruttokapacitet. Räckvidden är snarlik: 445 och 440 km (WLTP), vilket helt enkelt förklaras av lägre förbrukning hos den bakhjulsdrivna modellen.
LÄS OCKSÅ: Utrustningsfest för Porsche Macan – spara 100.000 kr

Laddsnabb
Den maximala DC-laddningen anges till 193 kW för det lilla batteriet och hela 236 kW för det stora. Det ska ta cirka 20 minuter att ladda från 10 till 80 procent för båda. Via laddbox hemma (11 kW) tar det 6,8 respektive 8,3 timmar från 5 till 100 procent – notera att de flesta tillverkare brukar ange 0–100 procent för hemmaladdning.
Elmotorn i instegsversionen levererar 180 kW (245 hk) och 264 Nm. Det ger en sprint 0–100 km/h på 7,5 sekunder och en toppfart på 180 km/h. Väljer du fyrhjulsdrift ökar effekten till 285 kW (388 hk) och 431 Nm, och då avklaras 0–100 km/h på rappa 4,5 sekunder. Toppfarten är dock oförändrad.
LÄS OCKSÅ: VW Tiguan Edition 20 – jubileumsmodellen är här

Lågt luftmotstånd
En stor fördel med den nya karossformen är det låga luftmotståndet (Cd-värdet) som ligger på blygsamma 0,228. Både luftmotstånd och fälgstorlek är som bekant helt avgörande för elbilars förbrukning.
Till konkurrenterna räknar Xpeng in BYD Atto 3 Evo. Det är naturligtvis en rimlig jämförelse. Xpeng L03 är 4,65 meter på längden, vilket är en aning längre än Volkswagen ID.4, som också bör nämnas i sammanhanget.
LÄS OCKSÅ: Elbilsguide: Därför minskar räckvidden med stora hjul

Hög standard
Storleksmässigt parkerar sig alltså den här modellen mitt i smeten av mellanstora suvar och crossovers.
Men den kommer alltså med aggressiv prissättning och hög utrustningsnivå. Toppmodellen Ultra har bland annat 20-tumsfälgar och aktiv brusreducering. Men även basutrustningen är riktigt generös med till exempel head up-display.
Kina är på väg att förbjuda dolda, elektriska dörrhandtag eftersom de bedöms som en säkerhetsrisk. Därför öppnas dörrarna på Xpeng L03 på det hederliga gamla sättet: med rejäla handtag. En enorm bonus med det är att du faktiskt lär ta dig in i bilen även en djupfryst februarimorgon.
LÄS OCKSÅ: Lista: Här öppnas 264 Tesla Superchargers

Fin duns
Dörren slår igen med en tungt och förtroendeingivande duns, och trots att undertecknad har en faiblesse för god mat sitter jag oväntat bra i förarsätet. Det bör tilläggas att detta är Ultra-nivån med Premium-stolar, men det första intrycket är tveklöst att det här är en bil man ser fram emot att testa på vägen.
Ratten hakar på rådande trender och är formad som en ”squircle” (en rundad fyrkant). Den är tjockt vadderad och ligger kanon i händerna. En riktigt vass detalj är den tidigare nämnda head up-displayen: drar du igång blinkersen projiceras kamerabilden för döda vinkeln rakt upp på vindrutan.
LÄS OCKSÅ: Ny nos för Mercedes C-Klass

Trådlös laddning
Majoriteten av inställningarna sköts via skärmen, men ratten har två fysiska rullhjul, plus dedikerade knappar för körlägen och parkeringshjälp. I mittkonsolen finns utrymme för två mobiler, men det är bara ena sidan som erbjuder trådlös laddning, då med maximalt 50 W.
Rutorna i bakdörrarna går inte att hissa ner i botten – en liten kant lämnas kvar på grund av dörrarnas utformning. Instegsöppningen kan upplevas en aning tajt för en fullvuxen person, men det är inget stort problem. Väl på plats upprepas lyxkänslan från framsätet.
LÄS OCKSÅ: Volvos app gör dig trygg på vägen – och sparar pengar

Bra benutrymme
Det är makalöst bekvämt även på andra raden och – ganska typiskt för kinesiska bilar – det bjuds på ett oförskämt bra benutrymme. Du kan till och med justera ryggstödslutningen här bak, perfekt om du behöver krama ut några extra liter i bagaget eller om passageraren vill ta sig en lur.
I stället för en traditionell skidlucka är ryggstödet delat 40/20/40 och kan fällas i sektioner. Men det är här bak i skuffen man får betala priset för det enorma baksätet. 367 liter är en bra bit ifrån vad många konkurrenter klarar av att svälja. Det ökar till 1.131 liter när sätena fälls, men värt att notera är att lastgolvet inte blir helt plant.
LÄS OCKSÅ: Första titten: Jaguar Type 01 – kontroversiell kupé

Frunk finnes
Bilen tar 75 kg på taket och får dra 1.500 kg om du kryssar i dragkrok på tillvalslistan. Dessutom finns en frunk under huven på 89 liter i bakhjulsdrivna versionen, men som krymper till 44 liter om du väljer fyrhjulsdrift.
Bilen på bilderna står på 20-tummare. Det ser onekligen fläskigt ut men drar upp förbrukningen jämfört med standard-18-tummarna. Listan över standardutrustning är för lång för att vi ska orka rabbla allt här, men vi kan konstatera att även basmodellen är ordentligt påkostad. Hur den faktiskt beter sig på vägen får vi återkomma till när provkörningen är avklarad. De första bilarna väntas nå kunderna i november i år.
Fakta: Xpeng L03
Pris: | 399.900 kr (RWD Standard Range) / 439.900 kr (RWD Long Range) / 479.900 kr (AWD Performance) / 539.900 kr (AWD Performance Ultra) |
Batteri: | LFP – 58,3 kWh (RWD Standard Range) / 71,2 kWh (övriga versioner) brutto |
Räckvidd (WLTP): | 445 km (Standard Range) / 520 km (Long Range) / 440 km (AWD Performance/Ultra) |
Snabbladdning (DC): | Upp till 193 kW (RWD) / 236 kW (AWD) – 10–80 % på ca 20 min |
Ombordladdning (AC): | 11 kW (3-fas) |
Effekt/vrid: | RWD: 180 kW (245 hk)/264 Nm – AWD: 285 kW (388 hk)/431 Nm |
0–100 km/h: | 7,5 sek (RWD)/4,5 sek (AWD) |
Toppfart: | 180 km/h |
Mått, LxBxH: | 465 x 192 x 160 cm |
Bagageutrymme: | 367–1.131 liter + frunk 89 liter (RWD)/44 liter (AWD) |
Max dragvikt: | 1.500 kg |
Max taklast: | 75 kg |

Vänligen vänta ...


