Toyota-Hilux-5
Nyheter
10 november 2025

Toyota Hilux kommer som elbil – med blott 24 mils räckvidd

När Toyota nu presenterar den nionde generationen av Hilux är det en fråga om att elektrifiera den ikoniska modellen. Den kommer att erbjudas som helt eldriven men behåller samtidigt sina beprövade dieselmotorer och ett nyutvecklat mildhybridsystem.

Marcus Berggren

Marcus Berggren

Dessutom är en vätgasdriven version redan bekräftad till 2028.

Toyota-Hilux-3
Nya Hilux kommer sedvanligen att erbjudas med exempelvis bensin och diesel. (Foto: Toyota)

El, hybrid och vätgas – tre vägar framåt

Toyota följer sin flervägsstrategi, vilket innebär att kunder kan välja mellan olika typer av drivlinor beroende på behov och infrastruktur. För svenska köpare innebär det att nya Hilux lanseras som elbil, Hilux BEV, samt som mildhybrid, Hilux Hybrid 48V.

Hilux BEV blir Toyotas första eldrivna pickup och kommer med dubbla elmotorer, en på varje axel, vilket ger permanent fyrhjulsdrift. Batteriet på 59,2 kWh ger en beräknad räckvidd på omkring 24 mil enligt WLTP.

Räckvidden är Nyttolasten ligger på 715 kilo och dragvikten på 1 600 kilo.

För den som fortfarande vill ha diesel finns Hilux Hybrid 48V. Den bygger på en 2,8-liters turbodiesel som kan köras på HVO100 och får stöd av ett 48-voltsbatteri placerat under baksätet. Systemet sägs ge tystare gång, bättre respons vid start och acceleration samt lägre förbrukning.

På andra marknader kommer bensin- och dieselmotorer utan någon som helst elektrifiering att erbjudas, ett steg i det japanska märkets strategi att anpassa sig till kundernas behov på respektive marknad.

Dragvikten ligger kvar på 3 500 kilo och lastkapaciteten på upp till ett ton.

2028 väntar nästa steg, det vill säga en Hilux med bränsleceller. Den ska drivas på vätgas, en teknik hämtad från ett samarbete med BMW, och markerar Toyotas ambition att elektrifiera även tunga arbetsfordon utan att förlora vare sig räckvidd eller styrka.

Toyota-Hilux-1
Hybriden väntas bli storsäljaren i Europa. (Foto: Toyota)

Ny design och ökad komfort

Nya generationen Hilux är både robust och modern. Toyota har inspirerats av den amerikanska modellen Tacoma och gett fronten ett kraftfullare formspråk med skarpare linjer, smalare strålkastare och ett tydligt Toyota-emblem. Den eldrivna versionen skiljer sig genom en mer sluten front som minskar luftmotståndet.

Hilux säljs i Europa endast som dubbelhytt eftersom de flesta kunder föredrar den kombinationen av utrymme och funktionalitet. På andra marknader, som i Afrika, Australien och Thailand, kommer även enkelhytt att erbjudas.

Interiören har fått ett ordentligt lyft och påminner om den i Land Cruiser. Mittkonsolen har en rakare och mer robust design och materialvalen håller högre kvalitet än tidigare.

Föraren får en digital instrumentpanel på 12,3 tum och en lika stor pekskärm i mitten. Toyota har behållit fysiska knappar för de viktigaste funktionerna, vilket gör bilen enkel att använda även under arbete.

För första gången får Hilux elektrisk servostyrning som ger mer exakt styrkänsla och minskar risken för stötar i ratten vid terrängkörning.

Elversionen blir dessutom Toyotas första batteribil med Multi-Terrain Select, ett system som automatiskt anpassar kraftfördelningen efter underlaget.

Med ett vadningsdjup på 70 centimeter och batteriet skyddat i ramen är Hilux BEV byggd för samma krävande terräng som sina fossildrivna syskon, ett måste för en bil som av många anses vara världens tuffaste.

Toyota-Hilux-2
Interiören hämtar inspiration från Land Cruiser. (Foto: Toyota)

Toyota Hilux blir eldriven

Med Hilux BEV vill Toyota erbjuda ett utsläppsfritt alternativ för företag som kör i städer med miljözoner eller vill minska sin klimatpåverkan. Den kan även passa in i exempelvis gruvnäringen, inte minst med hänsyn till den oerhört korta räckvidden.

Den eldrivna versionen erbjuder samma kapacitet och fyrhjulsdrift som tidigare generationer men med tystare drift och lägre underhållskostnader.

Nya Hilux börjar säljas i Europa i december och produktionen av den mildhybrida dieselversionen startar våren 2026. Toyota räknar med att hybridmodellen blir den mest populära i Europa, medan elversionen främst riktar sig till kunder som vill kombinera miljöhänsyn med terrängkapacitet.

Sedan första Hilux lanserades 1968 har över 21 miljoner exemplar byggts och sålts i mer än 180 länder. Nya generationen markerar således ett viktigt kapitel men har uppenbarligen utvecklats efter devisen "if it ain't broke, don't fix it".

Ett framtida test får utröna hur den är att leva med.

Toyota-Hilux-4
Hilux BEV har en räckvodd som inte imponerar. (Foto: Toyota)

Läs mer om:

Andra tyckte detta var intressant