Nios batterihyra kvar i Sverige – inte i Danmark

Det går trögt för kinesiska Nio. I Danmark har man tagit bort batterihyran – och batteribytet. Kan det vara aktuellt för Sverige? Marknadschefen svarar.

Joakim Dyredand

Joakim Dyredand

Kalender

18 mars 2026

Foto: NIO

År 2025 blev ingen höjdare för Nio. Den kinesiska tillverkaren registrerade bara 156 bilar under hela kalenderåret. Det har vi rapporterat om tidigare.
Det utmärkande för Nio är att man kan köpa bilarna med ett batteri som du äger (adderar 130.000–240.000 kr på priset), eller genom att hyra batteriet (1.799–2.999 kr/mån) och då få tillgång till batteribytesfunktionen på deras Power Swap-stationer.

Det är inte bara i Sverige som det går trögt. I Danmark registrerades fem bilar 2024 och tolv bilar 2025. Det är identiska siffror med Lamborghini, som är smått ouppnåeliga bilar i Danmark där elbilar fullständigt dominerar registreringsstatistiken. För att förbättra förutsättningarna tillsattes en ny importör, Nic. Christiansen, under sommaren 2025.
Vi ville såklart veta om även den svenska marknaden ska ta bort prenumerationstjänsten och batteribytesfunktionen. Svaren kommer från Qaroline Nähl, marknadschef på Nio Sverige.

LÄS OCKSÅ: Premiär: Zeekr X får nytt inre och laddar snabbare

Foto: Nio PR
Det finns åtta Power Swap-stationer i Sverige, totalt 50 i Europa. Den enda danska stationen är stängd, till nackdel för Nio-ägare som kör mellan Sverige/ Norge och Tyskland Foto: NIO

Överväger Nio den affärsmodell som används i Danmark även för Sverige eller är Power Swap bärande för konceptet?
”Nio arbetar med olika kommersiella upplägg på olika marknader, baserat på lokala förutsättningar, regelverk och partnerskapsmodeller. Upplägget i Danmark hänger samman med distributionsmodellen via Nic. Christiansen Group och skiljer sig därför från hur Nio är etablerat och verkar i Sverige.”

”I Sverige är Power Swap och Battery-as-a-Service fortsatt en integrerad del av Nios erbjudande och ett viktigt komplement till traditionell laddning. Vårt fokus här ligger på att ge kunder flexibilitet i hur de äger, laddar och använder sin bil, snarare än att driva en enskild affärsmodell. Eventuella framtida justeringar utvärderas alltid marknadsvis och utifrån kundnytta, men det finns i nuläget inga beslut om förändringar av den svenska modellen.”

Foto: NIO
Qaroline Nähl, marknadschef på Nio Sverige. Foto: NIO

Så, hur har det då gått för Nio i Danmark sedan man beslutade att avsluta batteribytestjänsten? Under årets två första månader har åtta bilar registrerats. Det innebär en placering nära botten på listan för registreringar. Listans topp tre ser ut som följer: Toyota (3.851 st), Skoda (2.598 st) och Volkswagen (2.348 st). Måhända var inte den nya affärsmodellen rätt lösning den heller.