Det rapporterar Tidningen Härjedalen.
Skylten gick inte att se
Föraren menade att han inte kunde avgöra hastigheten eftersom skylten var täckt av snö. Han utgick därför från att den tidigare gränsen på 80 km/h fortfarande gällde.
Tingsrätten ansåg dock att föraren har ansvar att förstå vilka hastighetsgränser som gäller även när skyltar inte är synliga.
Domstolen hänvisar till bashastighet
Domstolen poängterar att bashastigheten för denna vägtyp är 70 km/h. Enligt lagen ska en förare känna till detta och anpassa sig efter det även vid dåligt väder eller skymd skyltning.
Mannen döms till 1 500 kronor i böter för brott mot trafikförordningen. Tingsrätten hänvisar till en tidigare dom i hovrätten där det fastslogs att förare måste vara försiktiga vid skyltar som inte går att läsa.
Undantag har förekommit
Det finns samtidigt tidigare fall där förare friats när skyltar varit helt täckta av snö. Hovrätten har även upphävt en fällande dom i ett liknande ärende, rapporterar Vi Bilägare.
Den aktuella domen visar ändå att ansvaret i första hand ligger på föraren och att översnöade skyltar inte alltid räcker som förklaring.



