Bildgalleri
(1/12)
1961 Gibson Les Paul SG Junior cherry
Säljes92 500 kr
Beskrivning
Vi på Oscar Guitars erbjuder här en mycket fin vintage elgitarr från 1961, tillverkad i USA. Ett lätt viktat, resonant instrument med mycket karaktär och originaldelar bevarade. Gitarren är i **mycket gott skick** för sin ålder, vi bedömer den till **7,5/10**.
Levereras med ett äldre softshell-case (ej original, men det som följde med när den tidigare ägaren köpte gitarren 1980).
Specifikation och skick:
* Lacken har naturligt bleknat från ursprunglig cherry red, med kvarvarande röd ton i träporerna på framsidan. Baksidan har betydligt mer av den ursprungliga färgen kvar.
* Några mindre märken i lacken på baksidan av halsen.
* Tre små skruvhål i toppen efter borttagen Tremotone (fyrkantig modell som var ett fabriksalternativ under denna period).
* Original Kluson 3-on-a-strip stämskruvar.
* Korrekt wraparound-stall (saknar insexskruvar).
* Svarta "bonnet"-kontrollknoppar av tidig 50-talsmodell – sannolikt original.
* Originala potentiometrar:
* CTS 1346126 (vecka 26, 1961)
* CTS 1346120 (vecka 20, 1961)
* Original output-jack bevarat.
* Den klassiska tvåledade skärmade kabeln till utgången är ersatt med en vit plastkabel, samt en ny jordkabel. I övrigt är elektroniken original.
En mycket välbevarad vintagegitarr med rätt känsla, ton och utstrålning – perfekt för både samlare och seriösa musiker.
Välkommen att kontakta oss på Oscar Guitars för mer information, bilder eller för att boka tid för provspelning i butik.
Obs: Knappen för att visa hela beskrivningen har bara en visuell effekt.
Plats
| Annons-ID | 13497547 |
|---|---|
| Senast ändrad | 2.9.2025 kl. 12:50 |