Betald placering
Bildgalleri
(1/12)
1973 Gibson L6-S Custom natural
Säljes22 500 kr
Beskrivning
Excellent condition, 8/10
Tillverkad i USA och levereras med original hardcase med trasigt handtag. Gitarren har slitna band men i övrigt är alla delar original. Samtliga tre CTS-pottar är daterade 1377546 (46:e veckan 1975). Det finns en liten spricka vid ett skruvhål på den svarta plastplattan till elektronikfacket. Modellen tillverkades under perioden 1973–1979, vilket innebär att denna gitarr kommer från det allra första produktionsåret.
Mer info: Gibson L6-S är en solid body-elgitarr som utvecklades som en efterföljare till L5S. Den har samma kroppssilhuett, mycket lik en bred Les Paul, men med en hals med 24 band – vilket var första gången Gibson använde detta på en modell.
***** Undrar du om varan finns kvar? Klicka på länken ”Gå till varan” för att se aktuell lagerstatus och för att lägga din beställning. Produkterna säljs ofta snabbt, så vänta inte för länge om du hittar något du gillar!
***** Oscar Guitars är Sveriges största gitarrbutik med fokus på vintage och begagnat! Vi köper, byter in och värderar instrument, både online och i butiken. Hos oss hittar du ett ständigt varierande utbud av gitarrer, basar och tillbehör – från olika eror och tillverkare. Många kallar vårt showroom ett museum – men här är allt till salu. Klicka dig gärna vidare till hemsidan för fler bilder och mer detaljerad info.
Obs: Knappen för att visa hela beskrivningen har bara en visuell effekt.
Plats
| Annons-ID | 22223771 |
|---|---|
| Senast ändrad | 9.4.2026 kl. 15:19 |