Gå till annonsen

Du är här

MC, ATV och snöskoter/Mopeder, scootrar och mopedbilar/Suzuki

Bildgalleri

(1/18)

https://www.blocket.se/mobility/item/26567028

Kopiera länk
Halmstad

Suzuki K50

Modellår

1982

Miltal

Inte specificerat

Motorvolym

50 cc

Effekt

Inte specificerat

Pris

34 900 kr

Kontakta säljaren

Få mer information om fordonet eller boka en provkörning.

Användbara länkar

Köp privat - tips för en trygg affär

Vill du hjälpa oss att göra den här webbplatsen ännu bättre? Delta i en kort onlineintervju och få ett presentkort på 400 kr.

Anmäl dig här

Anmäl dig till ett kort onlinemöte för att hjälpa oss att förbättra vår varusida och våra kontaktalternativ, så att vi kan utveckla en ännu transparentare användarupplevelse.

Vi följer upp med mer information och en länk där du kan boka in en tid som passar dig. Som tack kommer du att få ett presentkort på 400 kr. Intervjun är på engelska.

Jag samtycker till att mina inskickade uppgifter lagras så att jag kan bli kontaktad
Anmäl mig

Beskrivning

Nu säljer jag min Suzuki K50 från 1982, en riktigt trevlig och välbevarad svensk klassiker som i stort sett fått vara som den är genom åren.

Mopeden har endast gått ca 379 mil enligt mätaren och det fina med just detta exemplar är att den inte är sönderskruvad, trimmad eller ombyggd, vilket börjar bli allt svårare att hitta på gamla K50.

Jag är vad jag känner till tredje ägaren. Historiken jag fått med mig är att mopeden ursprungligen köptes av en tjej och därefter hamnade hos en äldre man som hade den under många år på sin bondgård. Jag köpte själv mopeden 2021.

Det finns dessutom original Suzuki-handbok K50/GT50K och äldre dokumentation/papper kvar till mopeden. Ram/chassinummer och motornummer finns kvar och är tydliga.

Mopeden är inte renoverad till nyskick utan har fått behålla sin ärliga originalpatina från över 40 år. Lack, dekaler, tank, motor, reglage, sadel, kromdetaljer m.m. ger ett väldigt genuint helhetsintryck.

Den behöver samtidigt lite kärlek. Motorn fuktar/läcker lite olja, vilket jag vill vara öppen med. Jag har inte felsökt exakt varifrån det kommer. För den som vill ha den riktigt fin finns alltså lite småfix att göra, men jag har hellre låtit den vara än börjat skruva och byta saker i onödan.

Det här är enligt mig framför allt en K50 för den som uppskattar originalitet framför en sönderrenoverad eller modifierad moped. Ett fint utgångsobjekt att bevara precis som den är eller gå igenom varsamt.

Pris: 34 900 kr
Seriösa bud diskuteras på plats. Ingen panikförsäljning

Specifikationer

Skick
Begagnad
Märke
Suzuki
Modell
K50
Modellår
1982
Typ
Moped (klass II)
Drivmedel
Bensin
Motorvolym
50 cc
Färg
Silver 737
Chassinummer
K50D106282

Plats

30595 Halmstad
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

26567028

Uppdaterad

13 september 2026, 19:54

Dela annons

https://www.blocket.se/mobility/item/26567028

Kopiera länk

Anmäl annons

Om informationen i den här annonsen

Beskrivningen, priset och bilderna i den här annonsen kommer från säljaren. Tekniska specifikationer och andra uppgifter kommer från säljaren eller från tredje part, bland annat tillverkaren och offentliga register.

Tekniska data kan beskriva den allmänna specifikationen för den här modellen och årsmodellen och behöver inte stämma med den exakta specifikationen för det som säljs. Utrustning och skick kan skilja sig åt mellan enskilda exemplar. Uppgifterna kan vara ofullständiga, inaktuella eller felaktiga.

När uppgifter om förbrukning, räckvidd, kapacitet eller prestanda anges är dessa riktvärden baserade på standardiserade tester. De faktiska värdena varierar beroende på skick, last och användning.

Vi rekommenderar att du stämmer av de uppgifter som är viktiga för dig med säljaren innan du köper.

Suzuki
Moped (klass II)