Gå till annonsen

Du är här

MC, ATV och snöskoter/Mopeder, scootrar och mopedbilar/Aprilia

Bildgalleri

(1/4)

https://www.blocket.se/mobility/item/25895277

Kopiera länk
Halmstad

Aprilia SR 50 R Carb

Modellår

2008

Miltal

2 638 mil

Motorvolym

50 cc

Effekt

Inte specificerat

Pris

5 500 kr

Kontakta säljaren

Få mer information om fordonet eller boka en provkörning.

Användbara länkar

Köp privat - tips för en trygg affär

Vill du hjälpa oss att göra den här webbplatsen ännu bättre? Delta i en kort onlineintervju och få ett presentkort på 400 kr.

Anmäl dig här

Anmäl dig till ett kort onlinemöte för att hjälpa oss att förbättra vår varusida och våra kontaktalternativ, så att vi kan utveckla en ännu transparentare användarupplevelse.

Vi följer upp med mer information och en länk där du kan boka in en tid som passar dig. Som tack kommer du att få ett presentkort på 400 kr. Intervjun är på engelska.

Jag samtycker till att mina inskickade uppgifter lagras så att jag kan bli kontaktad
Anmäl mig

Beskrivning

Säljer nu min 2008 Aprilia SR 50 R Carb

Mopeden har rullat mestadels till och från min gymnasieskola under 2år. Den har förvarats i varmgarage under hela min ägo samt varit täckt med pressening om jag haft den på skolan och vetat att det skulle regna samma dag.
2-taktsolja påfylld slaviskt efter varannan tank.
Plastkåpa höger fram har repa på sig, samt höger bakkåpa och underkåpan. Finns även lättare repor på kåpan till höger backspegel. Där av att jag valt att foliera mopeden. Foliet har suttit på sedan december 2024.

Mopeden är tvättad med Tershine ungefär var tredje vecka under den perioden jag körde moppen fram tills oktober 2025. Plastkåpan framför ”instrumentpanelen” lade jag magnify coating på strax före sommaren 2025. Mopeden har även behandlats med Tershines amplify efter varje tvätt.

Batteri är precis bytt då moppen stått avställd sedan oktober 2025 och batteriet laddat ur.
Hjälm med intercom ingår samt vinterdäck.

Mopeden är aldrig trimmad under min ägo. När jag folierade mopeden tog jag av alla kåpor och inspekterade maskineriet. Där fanns inga direkta tecken på att tidigare ägare heller haft den trimmad.
Mopeden startar lätt i alla väder.

Mopeden går enligt mätare i 50 och i nerförsbacke 52. Med riktig mätare motsvarar det 43 respektive 45 km/h.

Mätartal: ~2650 mil

Specifikationer

Skick
Begagnad
Märke
Aprilia
Modell
SR 50 R Carb
Modellår
2008
Typ
EU-moped (klass I)
Drivmedel
Bensin
Motorvolym
50 cc
Miltal
2 638 mil

Plats

30264 Halmstad
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

25895277

Uppdaterad

12 september 2026, 14:47

Dela annons

https://www.blocket.se/mobility/item/25895277

Kopiera länk

Anmäl annons

Om informationen i den här annonsen

Beskrivningen, priset och bilderna i den här annonsen kommer från säljaren. Tekniska specifikationer och andra uppgifter kommer från säljaren eller från tredje part, bland annat tillverkaren och offentliga register.

Tekniska data kan beskriva den allmänna specifikationen för den här modellen och årsmodellen och behöver inte stämma med den exakta specifikationen för det som säljs. Utrustning och skick kan skilja sig åt mellan enskilda exemplar. Uppgifterna kan vara ofullständiga, inaktuella eller felaktiga.

När uppgifter om förbrukning, räckvidd, kapacitet eller prestanda anges är dessa riktvärden baserade på standardiserade tester. De faktiska värdena varierar beroende på skick, last och användning.

Vi rekommenderar att du stämmer av de uppgifter som är viktiga för dig med säljaren innan du köper.

Aprilia
EU-moped (klass I)