Gå till annonsen

Du är här

Bil/A-traktorer/BMW/318i

Bildgalleri

(1/11)

https://www.blocket.se/mobility/item/25263565

Kopiera länk
Bålsta

BMW 318i

Modellår

2006

Miltal

14 500 mil

Växellåda

Manuell

Drivmedel

Bensin

Pris

30 000 kr

Kontakta säljaren

Få mer information om fordonet eller boka en provkörning.

Användbara länkar

Köp privat - tips för en trygg affär

Vill du hjälpa oss att göra den här webbplatsen ännu bättre? Delta i en kort onlineintervju och få ett presentkort på 400 kr.

Anmäl dig här

Anmäl dig till ett kort onlinemöte för att hjälpa oss att förbättra vår varusida och våra kontaktalternativ, så att vi kan utveckla en ännu transparentare användarupplevelse.

Vi följer upp med mer information och en länk där du kan boka in en tid som passar dig. Som tack kommer du att få ett presentkort på 400 kr. Intervjun är på engelska.

Jag samtycker till att mina inskickade uppgifter lagras så att jag kan bli kontaktad
Anmäl mig

Beskrivning

Den här bilen säljes som en GDS (gör det själv). Läs hela annonsen ordentligt.

Har lagt mycket krut på att ha denna bil i bra skick maskinellt då min dotter pendlat till stallet. började första veckan vi hade den med ett rassel vi inte hörde vid köp. det blev byte av kamaxelkedja och givare till vev & kam. sen efter ytterligare en tid så hade oljan läckt till servon och den gått torrt så byte till ny servopump & beggad styrväxel. det har också blivit byte av startmotor och en stötdämpare bak. bilen har lite skråmor och någon buckla enligt bilder men har klarat sig riktig bra från rost.

statusen nu är att motorlampan lyser. ok, in på verkstad som konstaterar att den varnar för kamaxelvariator och den behöver rengöras. sitter tokigt till för det och en service skulle kunna fixa problemet och som också utfördes. olja bytt , stiften också på samma gång. tyvärr verkar det inte ha hjälpt för motorlampan lyser alltjämt och det som hänt nu är en slang till servosystemet har läckt och nu är åter servopumpen körd och den redan ersatta styrväxeln läcker som ett såll pga metallspån från pumpen. alla jobb som nämns är utförda av verkstad.

fick en offert på ca 30K att åtgärda de beskrivna problemen men nu lägger jag inte mer pengar på denna bil. säljer den som en GDS till hälften vad den skulle kunna inbringa som felfri och bedömer det till 30 000 och den händige bör kunna fixa dessa problem till långt under 30K.

Det finns ändå mycket plus. nyservad, mkt bra däck sommar/vinter, helt nytt batteri (2800:-)

extra startmotor (visade sig att det inte var något fel på den de bytte).

besiktigad till 20280229

OBS inga byten annat än till pengar på swish.

Specifikationer

Märke
BMW
Modell
318i
Modellår
2006
Biltyp
Sedan
Drivmedel
Bensin
Effekt
129 Hk
Miltal
14 500 mil
Växellåda
Manuell
Drivhjul
Bakhjulsdrift
Färg
Blå
Chassinummer
WBAVA51090VA58772

Plats

74692 Bålsta
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

25263565

Uppdaterad

31 juli 2026, 13:11

Dela annons

https://www.blocket.se/mobility/item/25263565

Kopiera länk

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.