Gå till annonsen

Du är här

Bil/A-traktorer/BMW/520d

Bildgalleri

(1/8)

https://www.blocket.se/mobility/item/24517424

Kopiera länk
Torshälla

BMW 520d

Modellår

2007

Miltal

34 100 mil

Växellåda

Manuell

Drivmedel

Diesel

Pris

59 000 kr

Kontakta säljaren

Få mer information om fordonet eller boka en provkörning.

Användbara länkar

Köp privat - tips för en trygg affär

Vill du hjälpa oss att göra den här webbplatsen ännu bättre? Delta i en kort onlineintervju och få ett presentkort på 400 kr.

Anmäl dig här

Anmäl dig till ett kort onlinemöte för att hjälpa oss att förbättra vår varusida och våra kontaktalternativ, så att vi kan utveckla en ännu transparentare användarupplevelse.

Vi följer upp med mer information och en länk där du kan boka in en tid som passar dig. Som tack kommer du att få ett presentkort på 400 kr. Intervjun är på engelska.

Jag samtycker till att mina inskickade uppgifter lagras så att jag kan bli kontaktad
Anmäl mig

Beskrivning

BMW 520D E61 A-traktor 2007 – välvårdad, manuell, drar ca 0,5–0,6 l/mil

Nu säljer vi vår sons BMW A-traktor eftersom han har fyllt 18 år och tagit B-körkort.

Det är en BMW 520D E61, årsmodell 2007, med manuell växellåda. Den har fungerat mycket bra under de cirka 1,5 år som den varit i vår ägo och har varit en pålitlig och uppskattad A-traktor.

Fakta:

  • BMW 520D E61
  • Årsmodell 2007
  • Manuell växellåda
  • Ca 34 1xx mil (ökar något vid användning)
  • ECU-spärrad, bryter vid cirka 32 km/h
  • Växel 1–3 är tillgängliga
  • Bränsleförbrukning ca 0,5–0,6 l/mil vid landsvägskörning
  • Nya batteri och startmotor monterades i början av 2025
  • Sommar- och vinterhjul ingår
  • Sommarfälgar: Grossen
  • Vinterfälgar: BMW original

Utrustning och utförande:

  • Sänkt med coilovers fram
  • Luft bak (tömd)
  • M-sportratt
  • Tonade rutor bak

Bilen är i fint skick för sin ålder och miltal. Självklart finns det några mindre repor och parkeringsmärken, men inget som sticker ut eller påverkar helhetsintrycket.

Att känna till: Precis som många andra BMW E61 har den det vanliga felet med kablaget i bakluckan. Det innebär att knappen på bakluckan inte fungerar, men luckan öppnas enkelt via knappen inne i kupén. Felet gör också att bilen inte kan låsas med fjärrkontrollen på nyckeln. Däremot fungerar centrallåset som det ska när man låser bilen med nyckeln eller inifrån, och all bakre belysning fungerar utan problem.

Det här är en snygg och välfungerande A-traktor som varit mycket driftsäker för oss. En perfekt bil för den som söker en rymlig och bekväm A-traktor med den populära BMW-känslan.

Hör gärna av er om ni har frågor eller vill veta mer. Provkörning och visning sker enligt överenskommelse.

Leverans kan eventuellt ordnas inom cirka 10 mil från Eskilstuna.

Specifikationer

Märke
BMW
Modell
520d
Modellår
2007
Biltyp
Kombi
Drivmedel
Diesel
Effekt
163 Hk
Miltal
34 100 mil
Växellåda
Manuell
Drivhjul
Bakhjulsdrift
Färg
Blå
Chassinummer
WBANJ310X0CP80507

Utrustning

Sortera alfabetiskt
  • Dragkrok, fast
  • LED-ljus
  • Takrails
  • Farthållare
  • Klimatanläggning
  • Aircondition
  • Airbag fram
  • Helklädda lädersäten

Plats

64436 Torshälla
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

24517424

Uppdaterad

20 juli 2026, 12:53

Dela annons

https://www.blocket.se/mobility/item/24517424

Kopiera länk

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.