Gå till annonsen

Du är här

MC, ATV och snöskoter/Motorcyklar/Honda

Bildgalleri

(1/12)
Jörlanda

Honda CB750F2 (RC42)

Modellår

2001

Miltal

6 644 mil

Motorvolym

750 cc

Effekt

Inte specificerat

Pris

24 500 kr

Kontakta säljaren

Få mer information om fordonet eller boka en provkörning.

Användbara länkar

Köp privat - tips för en trygg affär

Beskrivning

Honda CB750 Seven Fifty (2001) – Toppskick & redo för säsonge


Säljer nu min Honda CB750 F2 Seven Fifty från 2001. En svensksåld, tidlös och extremt driftsäker klassiker som går helt fantastiskt i både motor och växellåda.

Detta är den moderna generationens CB750 (ej att förväxla med 70- eller 80-talare), vilket innebär modern tillförlitlighet, grym väghållning och hydrauliska ventillyftare som gör motorn i princip underhållsfri. Perfekt som smidig pendlare, rolig förstahoj eller som ett klockrent utgångsobjekt för den som vill bygga en stilren Café Racer/Scrambler.

Hojen är mycket välskött och är redo att köras direkt. Det finns ett par mindre, kosmetiska bucklor på tanken, men absolut inget som påverkar funktionen eller helhetsintrycket av denna trotjänare.


HÖJDPUNKTER & MODIFIKATIONER:

  • Styre: Nytt monterat, lite flackare och sportigare styre för en betydligt skönare körställning och modernare look.
  • Backspeglar: Svarta modernare backspeglar är monterade
  • Vindkåpa: Sportig vindkåpa ser cool ut men tar inte mycket vind
  • Skick: Väldigt fint mekaniskt skick, går som en klocka.
  • Däck & drivpaket: I gott skick, bara att tuta och köra.


VÄRDEFULLA TILLBEHÖR SOM MEDFÖLJER:

  • Originaldelar: Både originalstyret och originalbackspeglarna följer givetvis med.
  • Sidoväskor: Rejäla sidoväskor monterade på stabila ställningar ingår. Obs: Nyckeln för att klicka loss själva väskorna från ställningarna saknas. Man väljer därför själv om man vill köra med hela paketet påmonterat (perfekt för långtur/pendling) eller om man monterar av hela ställningen med väskorna på i ett stycke.
  • Vindruta: Stor bra vindruta finns också utöver den minde kåpan som sitter på nu.


Hojen står i Stenungsund och visas efter överenskommelse. Provkörning är självklart möjlig, men sker mot uppvisande av MC-kort och att vi är överens om villkoren.

Inga byten är av intresse då garaget ska göras plats för annat.

Specifikationer

Skick
Begagnad
Märke
Honda
Modell
CB750F2 (RC42)
Modellår
2001
Typ
Klassisk/Naken
Drivmedel
Bensin
Motorvolym
750 cc
Miltal
6 644 mil
Vikt
235 kg
Färg
Röd
Chassinummer
JH2RC42C61M700054
Antal ägare
6

Utrustning

  • Centralstöd
  • Vindruta

Plats

44492 Jörlanda
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

24269458

Uppdaterad

24 juni 2026, 12:02

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Honda
Klassisk/Naken