Gå till annonsen

Du är här

MC, ATV och snöskoter/Motorcyklar/GasGas

Bildgalleri

(1/11)
Kävlinge

GasGas GasGas EC 125 2013 RACING

Modellår

2013

Miltal

120 mil

Motorvolym

125 cc

Effekt

36 Hk

Pris

72 999 kr

Kontakta säljaren

Få mer information om fordonet eller boka en provkörning.

Användbara länkar

Köp privat - tips för en trygg affär

Beskrivning

Säljer min GasGas EC 125 Supermoto som är nybesiktigad (2026-04-27) med blanka papper och besiktigad till 2028-04-30.

Detta är en hoj som byggts med fokus på helhet, kvalitet och detaljer. Mycket tid och pengar är investerat och den har gått väldigt lite i min ägo då den främst byggts och uppdaterats.

Tack vare det custom anpassade HGS avgassystemet går hojen väldigt friskt med bra respons och rapp effekt, vilket gör den riktigt rolig att köra.

Specifikationer & info:

  • GasGas EC 125
  • Årsmodell: 2013
  • LV-reggad (UHA478)
  • Körs på A1-körkort (Lätt MC)
  • Mätare: 120 mil (utbytt) + tidigare ca 130 mil
  • Årlig skatt: 180 kr

Historik: Hojen togs ut 2013 och kördes som enduro fram till 2017 då den registrerades för landsväg i Sverige. Exakt användning därefter är okänd.

Jag köpte hojen i augusti 2024 och har sedan dess byggt om och gått igenom den löpande. Den har körts mycket sparsamt i min ägo då fokus legat på bygget (uppskattningsvis max ca 2 timmar).

Uppgraderingar & genomgång:

  • Custom HGS avgassystem (krök + ljuddämpare)
  • VMX supermotofälgar
  • Ompackade framgafflar + ny olja
  • Renoverad bakbromscylinder
  • Ny fotbromspedal
  • Nya förgasarslangar (bränsletåliga silikon)
  • Ny fjäder till växelväljaren
  • Full custom graphics kit från Raw Power Graphics (inkl. matchande 50/50, fork graphics & exhaust graphics m.m)
  • KTM-konverterad front (framskärm + LED headlight)
  • Pulverlackad bakfjäder (svart)
  • One Gripper sadelöverdrag
  • Bar-ends från Raw Power Graphics
  • Protaper EVO styre
  • Renthal Barpad med dekal från Raw Power Graphics
  • Renthal Full Diamond grips
  • Ny växellådsolja
  • Nytt luftfilter
  • Nybytt växellådsolja
  • Flera smådelar utbytta (skruv m.m)

Skick: Mycket bra skick för sin ålder. Hojen känns tight och går väldigt bra.

Att nämna: Supermotodäcken är slitna fram och bak och kan behövas bytas framöver. Perfekt möjlighet för köparen att välja egna däck.

Övrig info: Exakt timtal på kolv är okänt då full historik saknas. Enligt tidigare ägare ska kolven vara bytt och hojen har inte körts mycket därefter. Motorn går väldigt fint, startar lätt och känns extremt stark.


Seriösa köpare prioriteras. Hojen står låst och larmad på annan adress.


Jag kan ha missat något i beskrivningen, så tveka inte på att höra av dig vid frågor eller intresse.


Sökord: Supermoto, 125cc, A1, GasGas, EC125, motard, lätt mc, ungdomshoj, street, stunt, KTM style, custom, 2-takt

Specifikationer

Skick
Begagnad
Märke
GasGas
Modell
GasGas EC 125 2013 RACING
Modellår
2013
Typ
Supermoto
Drivmedel
Bensin
Effekt
36 Hk
Motorvolym
125 cc
Miltal
120 mil
Vikt
115 kg
Färg
Mångfärgad
Chassinummer
VTRCG1230D0820085
Antal ägare
13

Utrustning

  • LED-ljus

Plats

24432 Kävlinge
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

22811872

Uppdaterad

30 april 2026, 02:57

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

GasGas
Supermoto