Bildgalleri
Kawasaki Vulcan S
2022
520 mil
649 cc
61 Hk
Pris
63 900 kr
Kontakta säljaren
Få mer information om fordonet eller boka en provkörning.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnvändbara länkar
Köp privat - tips för en trygg affärBeskrivning
Tänkte försöka mig på en annons utan AI-hjälp, håll till godo.
Mot bättre vetande säljer jag min Kawasaki Vulcan S -22. Drömmen om att köra på grus är för stark, och trots att den kan mycket så kan den inte just det.
Hojen har gått ca 520 mil i skrivande stund, varav ca 180 mil i min ägo. När jag köpte den i juli 2025 vid ca 300 mil fick den en service.
Jag har satt dit en Puig-kåpa och en sidoväska (grymt praktiskt att ha). Har även haft motorbågar på, se bild, men tog av dem för att få plats i ett lite för trångt garage. Motorbågarna medföljer såklart.
Frugan har inte åkt med så mycket på sistone men det finns en passagerarsadel som skruvas dit på två minuter, den medföljer omonterad eller monterad, välj själv!
Vad gillar jag med hojen?
● Körkänslan.
Det är inget effektmonster, men den är ändå pigg nog för att underhålla mig. Vill man dra någon till synes fräck bil vid ett rödljus så går det utmärkt. Och det går att köra tillräckligt eller för fort på samtliga hastighetsgränser i Sverige, om man vill. Jag har mest uppskattat att köra goa glidarturer i solen.
●Smidigheten.
Den är väldigt lätt att köra, följsam och trevlig även på kurviga vägar. En pigg och smidig cruiser som passar många.
●Flexibiliteten.
Det går att ändra på en hel del inställningar för att den ska passa just dig. T.ex. finns det tre olika lägen för fotpinnarna beroende på förarens längd. Just nu sitter de på "normal" vilket har passat även mig. Även bakre dämpningen går att öka/minska beroende på förarens vikt och/eller last.
Vad gillar jag inte med hojen?
● Den går inte att köra på grus (tror jag...har inte ens provat).
Har även en tail tidy som jag inte har monterat, den medföljer alldeles gratis.
Hojen säljs fulltankad och nytvättad så det bara är att gasa ut i vårsolen. Finns annonsen kvar så finns hojen kvar, hör av dig! Detsamma gäller om du har några fler frågor om hojen eller vill ha någon mer bild.
Väl mött!
Specifikationer
- Skick
- Begagnad
- Märke
- Kawasaki
- Modell
- Vulcan S
- Modellår
- 2022
- Typ
- Cruiser
- Drivmedel
- Bensin
- Effekt
- 61 Hk
- Motorvolym
- 649 cc
- Miltal
- 520 mil
- Vikt
- 229 kg
- Färg
- Svart
- Chassinummer
- JKAEN650JJDA09647
Utrustning
- ABS
Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.