Gå till annonsen

Du är här

MC, ATV och snöskoter/Mopeder, scootrar och mopedbilar/Övriga

Bildgalleri

(1/4)
Storfors

Övriga Vento Retro

Modellår

2023

Miltal

21 mil

Motorvolym

50 cc

Effekt

3 Hk

Pris

20 000 kr

Kontakta säljaren

Få mer information om fordonet eller boka en provkörning.

Användbara länkar

Köp privat - tips för en trygg affär

Beskrivning

Hej!
Jag säljer nu en Vento (Retro) som jag då bytte till mig i en affär men som jag nu dock inte har någon användning av.

Detta är då en 4 takts Eu moped (klass 1) från 2023 som har både få ägare och ett lågt miltal.

Mopeden har några iallafall enligt mig ovanligheter som:
(EFI) Elektroniskt bränsleinsprutning istället för förgasare.
(ECU) Motorstyrenhet istället för (CDI)
Tack vare dessa ”moderna system” så har mopeden då också en inbyggd motorlampa vilket är givet men även lite häftigt om man då är som mig och är van vid de äldre och enklare komponenterna.

För övrigt är det en trevlig moped som under de få turerna jag åkt på den fungerat felfritt och alltid startat och gått i alla väder.
Detta är nog den perfekt moped för den som nyss tagit körkortet och vill ge sig ut på vägarna eller varför inte den där pendlare som gärna ”susar förbi” morgontrafiken på väg till jobbet.

Jag tror att jag har fångat upp det mesta om mopeden men har ni några funderingar kring något så är det bara att höra av sig!
Priset är inte hugget i sten så kan bli billigare vid snabb affär/ tar även byte mot något ”roligt”
Mvh Kevin

Specifikationer

Skick
Begagnad
Märke
Övriga
Modell
Vento Retro
Modellår
2023
Typ
EU-moped (klass I)
Drivmedel
Bensin
Effekt
3 Hk
Motorvolym
50 cc
Miltal
21 mil
Vikt
96 kg
Färg
Vit
Antal ägare
3

Plats

68830 Storfors
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.

Annonsinformation

Annons-ID

21445259

Uppdaterad

11 mars 2026, 21:29

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

Övriga
EU-moped (klass I)