Om du aldrig har hört talas om Yangwang är du definitivt inte ensam. Det rör sig om BYD:s, världens tredje största biltillverkares, lyx- och prestandamärke. Namnet kommer från det kinesiska uttrycket för att beundra.
Märkets svar på segmentet för elektriska hyperbilar stavas alltså U9 och erbjuds i två utföranden – ett med ”bara” 1 300 hästkrafter och ett med 3 000 hästkrafter.

Världens snabbaste bil
Den 14 september körde en Yangwang U9 Extreme, varianten med 3 000 hästkrafter, hela 496,22 km/h på en testbana i Tyskland.
Det är drygt 5 km/h snabbare än det tidigare rekordet för högsta farten uppnådd av en produktionsbil, 491 km/h som hölls av Bugatti Chiron Supersport. Även Koenigsegg Agera RS med sina 457 km/h nämns frekvent i dessa sammanhang.
Yangwang U9 Extreme bräckte även rekordet för elbilar, som tidigare låg på 412 km/h av Rimac Nevera.
På plats i Zhengzhou fick vi möjlighet att rasta den förstnämnda varianten som erbjuder en toppfart på 390 km/h och en acceleration till 100 km/h på 2,36 sekunder. Det rör sig helt enkelt om en av världens första kinesiska superbilar.

Ett designmässigt potpurri
Exteriört ser Yangwang U9 ut som en sammanslagning av en rad olika modeller och ser hemmahörande ut i ett TV-spel som saknar licenser. Hjulen är lite för små och bilen är för hög vilket gör att den har samma närvaro på vägen som en vanlig elbil snarare än en superbil.
Det samma gäller även interiören som inte osar superbilskänsla utan är hämtad från BYD:s ordinarie utbud. Dörrarna öppnas på typiskt fjärilsmanér och faktum är att det finns hela sju olika sätt att öppna dörrarna på, vilket onekligen känns överflödigt men vilket sägs uppskattas av kinesiska konsumenter.
Just denna “vanliga” elblskänsa är även något som märks av i upplevelsen bakom ratten. Insteget är enkelt, sittställningen är bra och kördynamiskt känns den som vilken elbil som helst, som råkar ha enormt mycket kraft.

Bakom ratten på Yangwang U9
Vår tid bakom ratten var strikt begränsad, det rör sig om ett fåtal varv på BYD:s testbana ”Zhengzhou Circuit” med en testförare i passagerarsätet. Testföraren hade även tillgång till en egen bromspedal ifall någon av de 300 journalisterna på plats skulle bli lite väl gasglad.
Styrningen är direkt och känns fin och vid maximalt gaspådrag känns det inte som att alla 1 300 kinesiska kusar galopperade ner i backen. Huruvida det rörde sig om en begränsning från BYD:s sida eller om bilarna blivit överhettade efter att ha rastats friskt på bana är oklart.
Med det sagt upplevs BYD U9 självklart inte som långsam men siffrorna på hastighetsmätaren ökade snabbare än vad det kändes.
Vid första kurvan uppenbarade sig ett annat tillkortakommande – däcken saknade grepp och bilen understyrde väldigt lätt. Med det sagt kände man var gränsen gick. Bromsarna bet väldigt tidigt och kändes helt slut.
Att BYD U9 har rekordtiden för produktions-elbilar på 6:59.157 på Nürburgring skvallrar emellertid om att det är en bil som kan ta sig an en kurva utan problem men det var inget vi gavs möjlighet att utforska nämnvärt. Det skvallrar även om att BYD har en förare i sitt stall med oerhört mycket mod.

Yangwang U9 visar vad kineserna går för
Yangwang U9 erbjuder enormt mycket prestanda för pengarna och är onekligen ett flaggskepp för BYD i sin helhet, på samma sätt som en Bugatti Chiron visar vad Volkswagen-koncernen går för. Ett exempel är att U9 kan laddas upp till 1000 kW, snabbare än någon annan elbil i världen.
Yangwang U9 sticker även ut bland elbilar genom att faktiskt kunna hoppa och dansa. Tack vare ett avancerat fjädringssystem kan bilen lyfta sig själv från marken och utföra koreograferade rörelser till musik. Det är fullkomligt onödigt men är ett roligt sätt att visa vilka framsteg BYD har gjort.
Yangwang U9 känns emellertid mer som ett hopplock vars primära syfte är att imponera på pappret snarare än i verkligheten. Yangwang U9 är ingen bil som ska tillfredsställa de mest inbitne super- och hyperbilsägarna, utan snarare teknikintresserade BYD-fantaster som vill skryta om siffror.
Oavsett vad är det ett kvitto på att utvecklingen går i blixtrande fart hos kineserna och mer än så är det ingen som förväntar sig av Yangwang U9.

Specifikationer: Yangwang U9 (2026)
Motor: Fyra elmotorer, 1 306 hästkrafter, 1 680 newtonmeter Kraftöverföring: 1-stegad automatlåda, fyrhjulsdrift Acceleration 0–100 km/h: 2,36 sekunder Toppfart: 390 km/h Elektrisk räckvidd (CLTC) 450 km Vikt: 2 475 kg Mått (längd/bredd/höjd): 4966/2029/1295 mm Pris: Från 988 000 (1 052 000) SEK



