Det rör sig alltså om den enda serietillverkade tolvcylindrig dieselmotorn, en motortyp man annars förknippar med lokomotiv eller båtar.

En diesel som skrev historia
När Audi lanserade Q7 V12 TDI 2008 gjorde man något ingen annan tillverkare vågat. En tolvcylindrig diesel i en serieproducerad personbil. Motorn är på 6 liter med dubbla turboaggregat och levererar 500 hästkrafter samt 1000 newtonmeter. Det är siffror som än i dag imponerar och som förklarar varför modellen fått närmast mytisk status.
Trots en tjänstevikt på över 2,6 ton klarar bilen 0 till 100 km i timmen på cirka 5,5 sekunder. Toppfarten är elektroniskt begränsad till 250 knyck. Det gör Q7 V12 TDI till en av sin tids snabbaste stora suvar, samtidigt som den behåller Audis fokus på komfort och stabilitet.
Teknik med rötter i Le Mans
Motorn kan förenklat beskrivas som två sammankopplade 3,0 TDI V6:or. Inspirationen hämtades från Audis Le Mans-framgångar med dieselracingbilen R10 TDI, även om motorn i Q7 är en helt egen konstruktion. Kraften skickas via en sexstegad Tiptronic-automatlåda till alla fyra hjulen.
En annan teknisk höjdpunkt är bromsarna. Q7 V12 TDI var den första Audin som fick kolfiberkeramiska bromsar som standard. De enorma bromsskivorna och åttakolvsoken fram är nödvändiga för att hantera bilens prestanda och vikt, och bidrar till att bilen känns trygg även i ytterfilen på autobahn.

Kortlivad och extrem toppmodell
Audi Q7 V12 TDI låg högst upp i modellprogrammet för första generationens Q7. Nypriset var mycket högt och i Sverige kostade bilen omkring 1,2 miljoner kronor i grundutförande. Produktionen pågick endast under några få år fram till 2012 och totalt byggdes bara ett begränsat antal bilar. I Sverige finns i dag endast 14 registrerade exemplar.
Exteriört känns V12 versionen igen på bredare hjulhus, mer aggressiv front, unika fälgar och dubbla ovala avgasutblås. Interiören är i princip fullutrustad från fabrik med läderklädsel, Alcantara-innertak, luftfjädring och ett kraftfullt Bang and Olufsen-ljudsystem.
Timingen var riktigt dålig och Q7 V12 TDI var tänkt att även lanseras på den amerikanska marknaden. Finanskrisen 2008 satte emellertid stopp för planerna och gjorde att modellen blev svårsåld över hela världen.

Exemplaret på Blocket
Bilen som nu är till salu är svensksåld och helt original förutom vinterfälgarna som sitter på. Enligt annonsen är bilen i fråga fullservad enligt Audis intervaller med dokumenterad historik. Utrustningslistan är lång och inkluderar bland annat panoramaglastak, keramiska bromsar, Alcantara-innertak och premiumljud.
Q7 V12 TDI är dessutom en mycket kapabel dragbil. Med 1 000 newtonmeter i vridmoment och fyrhjulsdrift klarar den tunga släp med lätthet. Samtidigt rymmer den upp till sju personer och fungerar förvånansvärt bra i vardagen.
I skrivande stund betingar exemplaret till salu 239 000 kronor. Det som utmärker den är den blåa lacken medan många exemplar är gråa eller svarta. Det finns även ett exemplar på Blocket som har trimmats till 600 hästkrafter och 1 200 newtonmeter men som kostar drygt 120 000 kronor mer.

Till salu: Audi Q7 V12 TDI
Så är Audi Q7 V12 TDI att köra
Undertecknad har fått möjlighet att provköra en Q7 V12 TDI och det rör sig sannerligen om en upplevelse som saknar rim och reson. Redan vid lätt gaspådrag känns det som om hela bilen spänns upp, som om drivlinan laddar innan den släpper lös ett vridmoment som saknar motstycke.
1 000 newtonmeter i standardutförande är inte en siffra man förstår förrän man upplever hur bilen bokstavligen skjuts fram, oavsett hastighet eller växel. Det finns alltid mer kraft än man ber om.
Trots en tjänstevikt på över 2,6 ton känns Q7 V12 TDI märkligt obehindrad i motorvägsfart. Accelerationerna är brutala snarare än snabba, som ett diesellok som aldrig verkar få slut på dragkraft. Det är inte en bil som hetsar eller eggar till sportig körning, men den inger en nästan orimlig känsla av överlägsenhet. Allt sker utan ansträngning.
På landsväg påminns man däremot snabbt om formatet. Bilen är bred, tung och kräver respekt. Keramiska bromsar är därför inte en lyx utan en nödvändighet, och de levererar med imponerande pondus. Audi Q7 V12 TDI handlar inte om körglädje i klassisk mening, utan om något helt annat och man får en körupplevelse som helt enkelt inte existerar längre.
Audi Q7 V12 TDI är en udda fågel
Med dagens utsläppsregler och elektrifiering är chansen närmast obefintlig att vi någonsin får se en ny diesel-V12 i en personbil. Det gör Audi Q7 V12 TDI till ett tydligt tidsdokument från en era då ingenjörerna fick ta ut svängarna fullt ut.
Den kommer inte nödvändigtvis bli en mångmiljonbil i framtiden, men dess bestämt unika drivlina gör den till en samlarpjäs för individer med bestämt obskyr bilsmak.



