Gå till annonsen

Du är här

Båt/Båtar/C&C
Oktagon med utropstecken

Den här annonsen är inte längre tillgänglig

Varan har sålts eller tagits bort från marknaden av säljaren.

Visa andra C&C

Bildgalleri

(1/2)
Inaktiv

Kimle 390 Catch35900:-

C&C

Modellår

Inte specificerat

Längd

fot

Motortyp

Inte specificerat

Säten

Inte specificerat

Pris

35 900 kr

Oktagon med utropstecken

Den här annonsen är inte längre tillgänglig

Säljaren kan inte kontaktas angående detta fordon.

Återförsäljarens uppgifter

Sjöholms Marin Ingarö AB logo

Sjöholms Marin Ingarö AB

Se org.nr på Allabolag.se,
,Fågelviksvägen 231, 134 64 Ingarö,Till handlarens butikssida,Visa handlarens 4 annonser
Se annonsen på säljarens sida,

Användbara länkar

Tips för en trygg båtaffär

Beskrivning

Lagerförsäljning
Endast båt 35900:-
62650:- iNKL Tohatsu 9, 9 Sport 4-stroke ****
390 Catch är allroundbåten som passar de flesta. Lätt och trevlig att hantera men ändå förvånansvärt rymlig, som alla Kimple är den naturligtvis helsvetsad. 390 Catch passar utmärkt för både motor och rodd med goda sjöegenskaper som passar fint i sjö och innerskärgård. Den rymliga skrovformen med bredare akter ger båten ännu bättre stabilitet och köregenskaper med motor.

Båten passar alldeles utmärkt för en utombordare upp till 15 hk. Med en mindre motor upp till 6 hk får du en lugn och stadig båt för mindre sjöar och med ca.8 hk eller mer får du en pigg och trevlig planande båt.

Kimple 390 Catch har en mycket trevlig karaktär i vattnet med ett kraftigt helsvetsat skrov som både är lättrott och som planar med relativt liten motoreffekt. Egenskaper som dyrare alternativ önskar att de kunde stoltsera med. Ett profilerat och helsvetsat skrov med förstärkningar i köl samt längs sidorna gör Kimple aluminiumbåtar mycket styva och tåliga mot slag, kontakt med stenar med mer

Längd: 3,90 m
Bredd: 1,50 m
Vikt: ca.87 kg
Max antal passagerare: 4 pers.
Max lastvikt: 400 kg
Max rek. motor: 11,1 kW / 15 hk
Höjd på akterspegel: 38 cm, kort rigg
Skrovtjocklek: 1,6 mm
Rek. längd på åror: 2,40 m
CE-märkt i kategori: D

Åror av tålig aluminium och komposit
Årtullar av aluminium
Isolerande dynor på tofterna
Halkskyddat golv
2 st handtag på akterspegeln

Även motorer från Tohatsu det flesta modellerna Hemma elstart el tillt mm ring för mer info 08-57028700

Specifikationer

Märke
C&C
Typ
Styrpulpetbåt

Plats

13430 Gustavsberg
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.
Sjöholms Marin Ingarö AB logo

Sjöholms Marin Ingarö AB

Välkommen till Sjöholms Marin AB Vi är aktoriserade återförsäljare av utombordare för Tohatsu och KIMPE TERHI BÅTAR samt Selva utombordsmotorer . Fullserviceverkstad, försäkringsskador samt vinterförvaringar. Återförsäljare för Respo trailers, Seamaster båtar. Stöldmärkning Securemark. Samarbete med Wasa finans.
Till handlarens butikssida

Adress

,Fågelviksvägen 231, 134 64 Ingarö

Länkar

  • ,Visa handlarens 4 annonser
  • ,Besök hemsidan,
Org.nr: 556983-2255·Se på Allabolag.se,

Annonsören har åtagit sig att endast publicera annonser i enlighet med tillämplig lagstiftning.

Annonsinformation

Annons-ID

16553757

Uppdaterad

27 oktober 2025, 15:22

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

C&C
Styrpulpetbåt