Bildgalleri
Karup Design Tatami, japansk matta av halm och strå till futon
Säljes
500 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Djup: 200 cm
Höjd: 5 cm
Bredd: 100 cm
Stilren tatamimatta till futon. Köpt begagnad men inte använda av oss p.g.a felmätning av oss. 100x200x5cm. Mycket bra skick.
Beskrivning från tillverkaren:
PRODUKTINFORMATION
Underlägg med japanska influenser
Tillverkad av miljövänligt rishalm
Många användningsmöjligheter
Denna autentiska tatamimadrass, från Karup Design, uppvisar överlägsen kvalitet och är noggrant utformade i traditionell japansk stil. Madrassen är tillverkade av förnybar rishalm och är miljövänlig samt håller i upp till 20 år med rätt skötsel. Använd den för en japanskinspirerad tesalong, placera den i en av Karup Designs sängramar och under en futonmadrass, låt den bli en fin designfunktion när den används som sänggavel till din säng eller som en lekmatta för barnens lekrum.
Skötselråd - Tatami
Tatami-materialet måste hållas torrt för att undvika fukt och mögel. Vi rekommenderar att din tatami-madrass endast torkas av med en lätt, fuktig trasa och använd inte några hårda rengöringslösningar. Du kan dammsuga i vävens riktning. Att gå mot vävriktningen kan skada materialet eller orsaka att smuts kryper in. Se till att du väljer den svagaste inställningen när du använder dammsugare.
Tatamimadrasser är känsliga för fukt, undvik att lämna mattor eller annat täckmaterial ovanpå en tatamimadrass eftersom det skapar en fuktig miljö som främjar mögel. Vi rekommenderar att du rengör och luftar tatamimadrassen med jämna mellanrum. Torra och soliga dagar är bäst för att lufta tatamimadrasserna.
(LxBxH): 200 x 100 x 5 cm
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 9.5.2026 kl. 13:22 ・ Annons-ID: 23077469