Bildgalleri
Pioneer Reference Series Urushi design.
Säljes
59 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Mycket bra skick - som ny
Varumärke: Pioneer
Typ: Stereopaket
En ytterst välljudande anläggning som avlyssnas i lugn och ro över en kopp kaffe här i Grödinge strax söder om Stockholm.
Det här är ett extremt sällsynt tillfälle att förvärva en helt komplett, ikonisk Pioneer Reference Series i det eftertraktade Urushi-utförandet.
Pioneer Urushi-serien från slutet av 80- och början av 90-talet representerar japansk hifi-ingenjörskonst när den var som allra bäst, med sin unika svarta lackfinish, träsidor och förgyllda detaljer. Att hitta alla dessa fem toppmodeller tillsammans i ett så här fint kosmetiskt och funktionellt skick hör till ovanligheterna på andrahandsmarknaden.
Både CD-spelaren och kassettdäcket har servats av tidigare ägare (laserenhet bytt på CD, nya remmar och genomgång på kassettdäcket), vilket gör att hela anläggningen är redo att leverera ljudglädje i absolut toppklass.
Eventuellt finns kvitton kvar på mail men är osäker på detta.
Enheterna i systemet
Slutsteg: Pioneer M-73
Ett kraftfullt och extremt välbyggt stereoslutsteg som levererar både renhet och kontroll.
Flexibelt uppbyggt med möjlighet att köra i ren Klass A (för ett varmt, upplöst och detaljrikt ljud) eller Klass AB när det krävs extra effektreserv.
Försteg: Pioneer C-73
Det perfekta kontrollcentret för Urushi-serien med helt separerade kretsar för höger och vänster kanal.
Innehåller ett mycket högklassigt inbyggt RIAA-steg för både MM- och MC-pickuper, vilket gör det till en dröm för vinylentusiasten.
CD-spelare: Pioneer PD-93
Anses tillhöra den absoluta världseliten bland klassiska CD-spelare.
Byggd som ett kassaskåp med kopparpläterat chassi, Pioneers berömda stabila skivtallrik (Stable Platter) och dubbla D/A-omvandlare för en enastående analog och dynamisk ljudbild.
Genomgången och utrustad med ny laserenhet.
Kassettdäck: Pioneer CT-91a
Ett referensdäck som räknas till ett av de bästa kassettdäcken som någonsin tillverkats.
Utrustat med tre huvuden, dubbla kapstan-drivningar (Reference Master Mechanism) och kopparchassi. Det levererar en inspelnings- och uppspelningskvalitet som utmanar till och med rullbandspelare.
Genomgånget med nya drivremmar.
Tuner: Pioneer F-91
Seriens toppmodell för radiomottagning, konstruerad för att ge maximal signalrenhet och minimalt brus.
Erbjuder fantastisk musikaliskt ljud från FM-bandet med avancerad kretskortsteknik som matchar resten av anläggningens höga prestanda.
Anläggningen har varit utannonserad tidigare och jag skrev då att priset inte kommer bli lägre. Nu blir det ändå det enbart beroende på ett nykläckt intresse för en gammal Alfa Romeo🙂.
Dessa enheter stiger i värde så ta chansen att äga dem valfri tid och så kan du sälja dem med vinst om man nu verkligen vill det. Ägarglädjen är stor.
Enheterna kan också säljas individuellt och då blir priserna så här.
Vill man hellre ha M-90 samt C-90 så går det bra mot ett tillägg på 6tkr.
M-73 15tkr
C-73 9tkr
PD-93 20tkr
CT-91A 18tkr
F91 4tkr
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-10-24 kl. 16:04 ・ Annons-ID: 27669138