Bildgalleri
Herrgården bord med 4 stolar i björk - design Carl Malmsten
Säljes
4 900 kr
Varubeskrivning
Skick: Okej skick - synligt använd
Höjd: 74 cm
Bredd: 115 cm
Designer: Carl Malmsten
Herrgården bord med 4 stolar i björk - design Carl Malmsten
Allt helt och stadigt. Bruksskick. Se bilder.
Bra stuns i stoppningen på stolarna, finns några mindre fläckar på tyget.
Mått bord:
Diameter 115 cm
Höjd 75 cm
2 iläggsskivor a 55 cm
Mått stol:
Höjd 85 cm
Sitthöjd 44 cm
Bredd 47 cm
Har du problem att komma till Sävsjö? Inga problem - transport till din adress och bärhjälp kan oftast ordnas till ett bränslebidrag på 250:-. Har regelbundna turer till Stockholm, Göteborg och Malmö med flera städer. Fråga gärna.
Matsalsgruppen Herrgården presenterades på utställningen Levande svensk tradition på Röhsska museet i Göteborg 1956. Modellen har sitt ursprung i de möbler Carl Malmsten ritade åt familj Ulfsparres herrgård några år tidigare. I serien Herrgården ingår stol, karmstol, bord, skänkar och vitrinskåp.
Carl Malmsten (1888–1972) var en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Redan som ung formgivare i 1900-talets början förespråkade Carl Malmsten en hantverksmässig möbelformgivning baserad på lokala råvaror och traditioner, tillgänglig för en bred publik till ett rimligt pris. I dag skulle man kunna beskriva hans möbler med termer som ekologisk och social hållbarhet.
Carl Malmsten själv talade med tidens tunga mer om traditionens, hantverkets och nationens betydelse. Skansen och Nordiska museet var hans viktigaste källor till kunskap. Men trots att hans möbler i mångt och mycket var en produkt av tidens tankar och ideal, har de en tidlös kvalitet som gör dem lika aktuella och älskade i dag. När man på 20-talet talade om en ”vackrare vardagsvara” eller om ”Swedish Grace”, var det ofta Malmstens nätta och eleganta möbler man syftade på.
Naturen var Carl Malmstens främsta lärare och inspirationskälla. Han älskade blommor, och aldrig var han så lycklig som när han satt på en stubbe med täljkniven i handen. Kärleken till hantverket förmedlade han som lärare i sina egna skolor, på Olofskolan i Stockholm, Capellagården på Öland och Carl Malmsten-skolan på Lidingö, i dag en filial till Linköpings universitet och en av landets främsta designhögskolor.
Som debattör var Malmsten orädd och konfliktglad. Han stormade mot funktionalismen, men i efterhand kan man se att hans idéer ofta sammanföll med funkisens rationella och sparsmakade stilideal. Numera samsas hans och motståndarnas klassiska möbler på museer och kvalitetsauktioner.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-10-23 kl. 21:21 ・ Annons-ID: 27651798