Bildgalleri
ragdoll blandis
Säljes
3 000 kr
Varubeskrivning
Tänkte kolla om det finns ett perfekt hem för min tjej.
Hon är en otroligt speciell dam och passar långt från alla.
Hon gosar bara på sina villkor, vilket brukar vara morgon och kväll i hennes takt.
Man får inte bära henne.
Hon gömmer sig om det kommer besök så att träffa henne före är tyvärr inte möjligt ( kommer inte tvinga in henne i en bur för att folk ska komma och kolla på henne)
Det jag letar efter är ett hem utan barn, det är inget jag en kommer tumma på.
Ett hem där man inte har besök så ofta för då drar hon, och hon ska inte behöva gömma sig konstant i sitt hem.
En människa som förstår reserverade katter och inte tvingat henne till något.
Hon tycker inte om andra katter så hon ska bo ensam katt. Hund kan funka om det är en lugn kattvan hund som låter katter vara.
Hon är super gosig med mig när hon vill och när hon lärde känna mig så mysa kan hon :) men det kommer ta lite tid och inte ske första veckan.
Hon är kastrerad , vaccinerad, och såklart i jordbruksverket.
Äter eukanuba mot pållsbollar då hon annars spyr upp dom.
Eventuellt att vetrinär kan raka henne men jag tvingat inte henne att åka kommunalt för en sån grej, och fodret funkar på henne.
Kammar henne när hon gosar i famnen.
Hon är strikt innekatt, ska inte gå ut och vill inte gå ut, hon går max ut på balkongen ibland på sommaren och myser.
Skulle man bo lååångt ut i skogen utan grannar, bilar och annat så kanske hon skulle vilja gå ut i framtiden om hon trivs i hemmet, men igen jag ser i dagsläget.
Om det här låter som rätt katt för dig är du välkommen med frågor och berätta vem du är och kan erbjuda.
Hon får såklart med sig sin mat, katt ställning och sand som finns kvar.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-10-14 kl. 09:36 ・ Annons-ID: 27381769