Bildgalleri
JVC R-2X Synthesizer Stereo Receiver (Nyservad!)
Säljes
Frakt från 99 kr + köpskydd 137 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Efter leveransen har du 24 timmar på dig att inspektera varan. Om något är fel med den får du pengarna tillbaka
Skapa ett paket
Köp fler varor från säljaren och betala bara för frakten en gång.
Varubeskrivning
Skick: Mycket bra skick - som ny
Varumärke: JVC
JVC R-2X Super-A – Nyservad Vintage-receiver i Toppskick!
En tekniskt avancerad receiver med JVC:s prisbelönta Super-A teknologi. Mycket rent och dynamiskt ljud, nyservad av Virsbo HiFi. En perfekt kombination av analog känsla och 80-talsprecision!
Säljer nu en JVC R-2X, en receiver som står ut tack vare JVC:s unika "Super-A"-kretsar. Denna teknik eliminerar kopplingdistorsion och ger en ljudåtergivning som är extremt ren, detaljerad och musikalisk – egenskaper man oftast bara hittar i betydligt dyrare förstärkare.
Designen är typisk för det tidiga 80-talets snygga "silver-look" med en blandning av klassiska vred och en tydlig digital/analog display. Enheten har precis fått en fullständig genomgång hos Virsbo HiFi.
Utförd service & åtgärder:
Reglageservice: Alla brytare och potentiometrar har rengjorts grundligt. Volym- och tonkontroller fungerar perfekt utan knaster.
Elektronisk kontroll: Genomgång av kretskort och interna komponenter för att säkerställa att Super-A kretsarna presterar optimalt.
Kalibrering: Viloström och DC-offset är noggrant kontrollerade och justerade.
Displaykontroll: Samtliga indikatorer och lampor fungerar och ger en tydlig överblick av inställningarna.
Rengöring: Enheten är omsorgsfullt rengjord in- och utvändigt.
Varför välja JVC R-2X?
Super-A ljud: En silkeslen ljudkaraktär med mycket låg distorsion som gör att musiken känns levande.
SEA-kontroller: JVC:s berömda tonkontrollsystem som låter dig finjustera ljudet mer exakt än vanliga bas/diskant-vred.
Vinylvänlig: Bra inbyggt Phono-steg (RIAA) för din skivspelare.
Anslutningar: Ingångar för Phono, Aux (för streaming/Bluetooth), Tuner och Tape.
Tekniska mätvärden (Virsbo HiFi):
DC-Offset: Uppmätt till ett mycket stabilt värde.
Drifttest: Godkänd efter 2 timmars kontinuerlig provlyssning.
Här får du en nyservad och välbyggd receiver som erbjuder en ljudupplevelse utöver det vanliga i sin prisklass.
Frakt & Info:
Packas professionellt med bubbelplast och stabil kartong.
Kan hämtas och provlyssnas på plats i Virsbo.
Virsbo HiFi – Vi bevarar ljudkvaliteten från förr.
Trygghet med Virsbo HiFi ???
När du köper en vintage-maskin av mig köper du inte bara en produkt, utan ett hantverk. Jag lägger ner många timmar på varje enhet för att säkerställa att den presterar som den gjorde när den lämnade fabriken.
Detta ingår alltid:
Funktionsgaranti: Jag lämnar alltid 30 dagars funktionsgaranti. Om något tekniskt mot förmodan skulle krångla under den första månaden, åtgärdar jag det kostnadsfritt i min verkstad.
Dokumenterad service: Varje maskin säljs med ett protokoll över utförda mätningar (DC-offset, bias etc.) som bevis på dess tekniska skick.
Livstids support: Skulle det uppstå frågor kring inkoppling eller framtida servicebehov är du alltid välkommen att höra av dig till mig i Virsbo.
Mitt mål är att bevara ljudhistorien och ge dig en lyssningsupplevelse utan bekymmer.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-10-11 kl. 17:14 ・ Annons-ID: 27334038