Bildgalleri
Säljer min Luminox RECON Point Man 8825
Säljes
Frakt från 39 kr + köpskydd 146 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Efter leveransen har du 24 timmar på dig att inspektera varan. Om något är fel med den får du pengarna tillbaka
Skapa ett paket
Köp fler varor från säljaren och betala bara för frakten en gång.
Varubeskrivning
Skick: Mycket bra skick - som ny
Säljer min Luminox RECON Point Man Heritage 8825.H.SET
Har använt den ett år, men klockan har sedan legat i träda senaste året då jag nu använder en suunto klocka.
Klockan är fri från slitage och har varken avflagnad färg eller några repor (se mina bilder).
Klockan är graderad enligt KM (kilometer) och inte Miles (US)
Remmen är orginal rem och är aldrig använd, då jag använt en NATO rem hela tiden.
NATO remmen är med på någon bild och om du vill kan du få med den remmen också. NATO remmen, dvs inte orginal remmen, är lite lätt sliten (se mina bilder), men som sagt, den rem som nu sitter på klockan är orginal remmen och är aldrig använd.
Har aldrig bytt batteriet i klockan, så vet inte hur lång tid batteriet har kvar, men efter ett byte av batteri, brukar ett standard batteri håll i 5 år.
Försökte ta någon bild på klockan i mörkret, men bilderna blev inte så bra, bättre att titta på Luminox egen hemsida för just denna klocka.
https://eu.luminox.com/products/recon-point-man-45-mm-heritage-uhr-8825-h-set-1
Klockan har tritiumtuber för att klockan skall kunnas avläsas i mörkret.
Tritiumtuber är små "lysrör" med tritiumgas i, och har en varaktighet på 25-30 år, vilket gör att ljuset från dessa tuber aldrig slocknar under denna tid.
Själv tycker jag ljuset som dessa tritiumtuber avger är helt perfekt, och en av anledningarna att jag köpte just denna klocka, då jag knallar runt mycket i skog och mark under de mörka timmarna och behöver kunna avläsa tiden. Framåt natten när ögonen vant sig är ljuset från klockan mer än nog för att läsa av tiden, utan att störa.
Fördelen är också att du kan ha klockan under en jackärm hela dagen och ändå kunna läsa tiden i mörker, då tritium inte behöver något externt ljus för att laddas upp.
Bezelringen på klockan är vridbar och är graderad både i minuter och grader.
Minutgraderingen använder du som på en vanlig klassisk dykklocka, medan graderna kan användas för att fastställa de olika väderstrecken.
Om man vet hur, har klockan även en tachymeter-gradering på insidan av uret (analog, INTE digital), som gör att man någorlunda kan läsa av sin gång hastighet, något som kan vara användbart då du orienterar.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-09-26 kl. 11:48 ・ Annons-ID: 26891290