Bildgalleri
Dvärgpudeltik 5 år – omplacering
Säljes
3 000 kr
Varubeskrivning
Ålder: 4 år och äldre
Tintin är en dvärgpudeltik på 5 år och 6,2 kg. Hon är en otroligt mjuk, rolig och kärleksfull liten hund. Hon är mild och varsam i sitt sätt, väldigt tillgiven och vill gärna vara nära. Hemma är hon lugn och mysig, medan hon ute är pigg, lyhörd och älskar att få göra saker tillsammans.
Hon har en fantastisk nos och är väldigt smart så nosework eller annat där hon får aktiveras ordentligt hade nog varit drömmen. Och så har vi bollen. Hade Tintin fått bestämma hade vi kastat boll hela dagarna, varje dag. Regnet hade hon däremot gärna sett att vi trollade bort helt. 😅 Hon är van vid livet i stan, åker kollektivt utan problem och gillar att åka bil. Hon har tidigare bott med barn och det har fungerat bra.
Anledningen till att vi söker ett nytt hem är att Tintin har stora problem med att vara ensam. Hon kom till oss genom en privat omplacering för ungefär ett år sedan. I sitt tidigare hem var hon van vid att få följa med och hade ingen erfarenhet av att vara ensam. Vi visste att det var något vi skulle behöva träna på, men med tiden har vi förstått att hennes svårigheter är större än vi först trodde.
Vi har lagt mycket tid på ensamhetsträningen under året och hon har gjort små framsteg, men hon är fortfarande inte trygg med att vara hemma själv. Vi har därför fått inse att vi inte har rätt förutsättningar för att hjälpa henne hela vägen och att vi, hur gärna vi än vill, inte får vår vardag att fungera som situationen ser ut idag. Vi tror att hon skulle trivas bäst hos någon som har erfarenhet av problematiken och möjlighet att fortsätta ensamträningen i hennes takt eller någon som har mycket tid för henne och kan ta med henne överallt.
Tintin trivs bra som ensamhund, men vi tror också att en lugn och trygg hundkompis i ungefär samma storlek skulle kunna vara fint för henne. Hon går på hunddagis med mindre hundar och det har fungerat jättebra. Vissa större hundar kan hon bli lite osäker på.
Vi har verkligen inte bråttom med omplaceringen. Det viktigaste för oss är att hitta ett långsiktigt hem som verkligen passar Tintin och där hon får möjlighet att landa i lugn och ro.
Om du tror att hon skulle kunna passa hos dig får du gärna höra av dig och berätta lite om dig själv, hur du bor, eventuell hundkompis och hur en vanlig vardag ser ut. Vi berättar självklart gärna mer om Tintin, både om alla hennes många fina sidor och såklart om det som är svårt.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-11-03 kl. 21:20 ・ Annons-ID: 26670369