Bildgalleri
(1/1)
Gasolspis Sunwind Chef PRO 60 cm, svart
Säljes4 500 kr
Skick: Mycket bra skick - som ny
Typ: Gasspisar
När matlagningen är en viktig del av stuglivet är det skönt med gott om plats. Sunwind Chef PRO 60 cm svart kombinerar fyra kraftfulla gasolbrännare med en rymlig ugn på 55 liter och bekväma funktioner som 12V-tändning, ugnsbelysning och robusta gjutjärnsgaller. Det stilrena svarta utförandet gör den till ett naturligt val för det moderna stugköket.
Fyra kraftfulla gasolbrännare med olika effekt
Rymlig termostatstyrd ugn på 55 liter
Grillelement på 1480 watt
Elektrisk 12V-tändning för bekväm användning
Belysning i ugnen via 12V
Stabila och robusta gjutjärnsgaller
Praktiskt glaslock som skyddar väggen mot fettstänk
Glaslocket ger extra arbetsyta när spisen inte används
Generös 60 cm bred spishäll
Justerbara ben för en totalhöjd på 84–86 cm
Modernt och stilrent svart utförande
Sunwind Chef PRO 60 cm svart är gasolspisen för dig som vill kombinera rejäl matlagningskapacitet med extra komfort. Med en bredd på 60 cm finns det gott om plats för kastruller och stekpannor, samtidigt som den stora ugnen gör det enkelt att laga mat för både familj och gäster.
De fyra gasolbrännarna har olika effekt och ger dig god kontroll över matlagningen. Den kraftfullaste brännaren på 2250 watt passar utmärkt när du snabbt vill få upp värmen i en större kastrull eller stekpanna. För mindre kastruller, såser och långsam tillagning finns en brännare på 950 watt, medan de två bakre brännarna på 1500 watt vardera ger bra flexibilitet när flera rätter ska tillagas samtidigt.
Chef PRO har robusta gjutjärnsgaller som ger kastruller och stekpannor ett stabilt underlag. Det ger spisen en gedigen känsla och är särskilt uppskattat när köket används flitigt under långa dagar i stugan.
Den termostatstyrda ugnen rymmer hela 55 liter och ger gott om plats för allt från söndagsmiddagen och gratänger till bröd och bakverk. Grillelementet på 1480 watt ger ytterligare möjligheter för exempelvis grillning och gratinering samt gör det möjligt att växla mellan över- och undervärme.
Med elektrisk tändning via 12V blir det enkelt och bekvämt att tända gasolbrännarna. Ugnen har också 12V-belysning som ger bättre överblick över maten under tillagningen.
Glaslocket är både snyggt och praktiskt. Uppfällt hjälper det till att skydda väggen bakom spisen mot fettstänk och när matlagningen är klar kan det fällas ner för att ge extra arbetsyta.
Spisen använder gasol för matlagningen. För att använda den elektriska tändningen och ugnsbelysningen behöver spisen anslutas till ett 12V-batterisystem. Chef PRO ska inte anslutas till ett 230V-uttag.
Det svarta utförandet ger Chef PRO ett modernt och stilrent uttryck som passar fint tillsammans med både mörk köksinredning och naturliga material som trä. Mot ett ljusare kök blir den svarta gasolspisen istället en snygg kontrast. De justerbara benen gör att totalhöjden kan anpassas mellan 84 och 86 cm.
Vid installation ska det finnas tillräckligt med luftutrymme på spisens sidor för god ventilation.
Gasolregulator medföljer inte. Sunwind gasolregulatorset, art.nr 543022, rekommenderas till denna gasolspis.
Denna spis är ett ångrat köp, testkörd utan anmärkning.
Hämtas i Vetlanda eller skickas mot frakt(uppge postnummer)
2 års garanti ,nypris 7690kr

Sunwind
Stålvägen 9A 57438 Vetlanda
Senast ändrad: 2026-09-17 kl. 14:37 ・ Annons-ID: 26661539