Bildgalleri
Nikon Coolpix 100 – Nikons första digitalkamera för konsumenter (1996)!
Säljes
Gratis frakt + köpskydd 48 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Efter leveransen har du 24 timmar på dig att inspektera varan. Om något är fel med den får du pengarna tillbaka
Skapa ett paket
Köp fler varor från säljaren och betala bara för frakten en gång.
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Varumärke: Nikon
Typ: Digital
Till salu: En riktig pjäs i digitalkamerans historia. Detta är Nikon Coolpix 100, Nikons allra första konsumentdigitalkamera från 1996.
Kameran är designad som ett PCMCIA-kort och kan sättas direkt in i en kompatibel bärbar dator för att läsa av bilderna – en unik och annorlunda lösning från digitalkamerans barndom.
Specifikationer:
CCD-sensor med 330 000 pixlar (1/3 megapixel)
Upplösning: 512 x 480 pixlar (JPEG)
Inbyggt minne på 1 MB
Fast objektiv med 52 mm brännvidd (motsvarande 35 mm)
Inbyggd blixt med olika lägen (auto, på, av, rödminskning)
Självutlösare (10 sekunder)
Drivs med 4 st AA-batterier (enkelt att hitta idag!)
Skick: Begagnad med åldersrelaterade bruksspår, men i fint skick för sin ålder. Fungerar som den ska.
Viktigt att veta: Kameran saknar bildskärm för att förhandsgranska bilder – man använder den optiska sökaren. För att överföra bilder till dator krävs en PCMCIA-läsare eller en äldre dator med PCMCIA-kortplats.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-09-13 kl. 06:46 ・ Annons-ID: 26544574