Bildgalleri
Chinchilla
Säljes
1 800 kr
Varubeskrivning
Nyfiken på hur det är att ha chinchilla? :)
Visst är dom fina! Chinchillor är lätta att sköta, men passar inte så bra för små barn att ha som keldjur. Ja .. om dom då inte har en vuxen att sköta dom förståss..
Dom har sina egna personligheter som man ofta ser ganska lätt, då deras blick och kropps rörelser avslöjar lite vad dom tänker. Vill dom inte ha godbiten du håller fram kan dom knuffa bort din hand. Kul att se dom i action när dom har lite sprall för sig.
Pellets, hö och vatten är basmenyn. Dom behöver även badsand för att hålla sin päls ren. Bra storlek på buret behövs, och som gärna inreds med hopphyller och gnagleksaker, exemplelvis äppelkvistar mm.
Visste du att Chillor är allergivänliga? Dom har en allergivänlig päls! Chinchilla pälsen triggar inte allergi för kvalster, men dom badar ju i sand, så det blir lite damm.
Som botten material kan man använda träpellets som ger mindre damm än träspån. Timotej hö dammar inte lika mycket som vanligt hö.
Jag är en uppfödare av chinchilla så skulle du skulle vara intresserad, så får du vägledning på vägen. Upplärning ges efter behov.
Bilderna i denna annonsen är exempelbilder på lite olika färger. Priset ligger på runt 1800 till 2000 efter färg och genetik. Vil du ha en grå ligger den på 1600-1800. Angora kostar mycket mer beroende på vad som ligger bakom. Ca 3500 till 7000,-
Alla chillorna har stamtavla, och en påse med foder följer med. Kan hämtas i Kil i värmland. (Jag kör också om det passar innimellanåt till Stockholm och Göteborg mot gottgörelse.)
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-08-30 kl. 17:01 ・ Annons-ID: 26168192