Bildgalleri
Jorge Guilá akvarell – Plommonen som alla tror är blåbär! 🎨
Säljes
1 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Säljer en jättefin, inramad originalakvarell av den internationella konstnären Jorge Guilá (1938–2022).
Konstnären själv har döpt motivet till "Plommon", men i vår familj har vi i alla år varit helt säkra på att det är jättestora, saftiga blåbär. Tavlan har fantastiska, mustiga färger i lila, rött och rosa med ett otroligt fint ljusspel som passar perfekt på väggen och garanterat blir en samtalsisbrytare vid middagsbjudningen.
På baksidan finns ett fantastiskt tidsdokument bevarat: originalbladet från utställningen på Konstgalleriet i Åhus (hösten 1995) där tavlan köptes, komplett med pressklipp och internationell utställningslista (Barcelona, Rom, Stockholm m.m.).
Detaljer:
• Konstnär: Jorge Guilá
• Teknik: Akvarell på papper
• Ram: Elegant guldram med glasad passepartout. 60 x 80 cm
• Skick: Mycket gott skick, väl omhändertagen
Finns att hämta i Växjö eller Tingsryd. Skickas ej på grund av glaset.
Pris: 1 000 kr
#konst #tavla #akvarell #målning #jorgeguila #originalkonst #guldram #inredning #stilleben #konstverk #konstgalleri #retro #90tal
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-08-22 kl. 13:31 ・ Annons-ID: 25930322