Bildgalleri
Gentlemannen Nisse söker nytt hem
Säljes
3 500 kr
Varubeskrivning
Ålder: 3 år
Hej på dig!
Vår kära och älskade Nisse söker ett nytt varaktigt hem.
Jag heter Annica och det är min äldsta dotter som fött upp Nisse.
Nisses pappa är en renrasig Ragdoll och hans mor en blandning mellan Ragdoll, bondkatt och Sibirisk katt. Nisse är kastrerad.
Det är jag och en annan dotter som tagit hand om Nisse. Egentligen skulle han stanna kvar hos min dotter men hon har mött sin stora kärlek, och partnern är allergisk. Därför har Nisse varit hos mig ett tag.
Men nu så söker vi ett nytt hem åt Nisse.
Nu ska vi försöka beskriva Nisse.
Nisse är snart 3 år och ska snart få sin 3 års vaccination. Han har fått alla slags vaccinationer hittills som veterinären rekommenderat. Han är också chipad och det ingår en kattlucka som endast öppnas för honom då den är kopplad till hans chip. Väldigt bra så inte andra katter går ut och in.
Nisse är van vid att bli hanterad såsom klippa klor, borsta pälsen, klippa tovor i pälsen, skrapa tandsten, badas och fönas om det behövs. Han kan morra lite ibland för att tala om, är du inte snart färdig men är snäll och varken klöser eller bits.
Nisse älskar att gå med på promenader. Man kan riktigt se hur lycklig han är när vi följer med eller om han får följa med oss. Som kattunge så växte han upp med en hund, Dansk Svensk Gårdshund, och följde med på promenader. Därav att han gillar det.
Han är uppväxt med hund och vi upplever att han är snäll mot andra katter och hundar.
Han är van att åka bil men det är inte det bästa han vet och de första minutrarna kan han jama lite i protest. Han är också van vid att besöka kattsandlåda i bilen.
Han älskar mat och äter mycket men brukar ändå gå ned cirka 3-4 hg varje sommar då han är ute mycket och jagar. Han går också långt bort på promenader. Vi har haft GPS halsband på honom för att lära oss vart han går. Han är van vid att vi visslar på honom och då kommer han. Han kommer alltid hem igen men hos mig kan han ha varit borta i två nätter innan han kommer hem igen. Vi har en äng med väldigt mycket möss så det är lockande. GPS: n visade att han hade ett par favoritplatser.
Nisse behöver ett hem där han kan få en trygg utemiljö. Han är ingen lägenhetskatt utan måste få möjligheten att få komma ut. Blir han instängd märker vi att han mår dåligt. Då kan börja bita på skor, foppatofflor, och mobilsladd ifall den skulle råka ligga framme.
I sitt temperament så är han lugn och klok. Han älskar att bli klappad på huvudet och att man håller handen/armen stilla nära honom. Men han tycker inte om att bli slängd med över axeln eller busa med handen på magen. Han är en känslig, ödmjuk, diplomatisk gentleman.
Vi skriver ett pris i annonsen men det är hemmet som är det viktigaste. Vi vill förbehålla oss rätten att ta tillbaka honom eller vara med på beslut om nytt hem, ifall det inte skulle fungera. Men vi söker ett varaktigt hem till honom. Han är en härlig katt men mycket personlighet, lite som en hund. Så därför kan vi diskutera priset.
Det är bara att höra av dig om du har frågor.
Katten har bott i Göteborg på en ö, hos mig,
men är nu hos min dotter i Skövde. Vi tänkte det var en bättre plats nu när vi lägger ut annonsen.
En hel del tillbehör som bur, sandlåda, kattryggsäck med mera ingår.
Vänligen kontakta oss för mer information.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-08-20 kl. 09:22 ・ Annons-ID: 25867676