Bildgalleri
Tavlan Nattens dans signerad Viktoria Tikhomirova 2001
Säljes
1 450 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Akvarell/gouache på papper, bildmått ca 38×30 cm, ramat med passepartout till 56×46 cm signerad Viktoria Tikhomirova år 2001.
Ett livfullt och sinnligt betraktat gatuscen-motiv i akvarell och gouache, där två utmanande klädda kvinnor i nätstrumpor, korsetter och volangkjolar står i centrum, omgivna av herrar i cylinderhattar och mörka kavajer. Kompositionen är tätt packad och dynamisk – ansikten och kroppar överlappar i ett nästan kubistiskt bildrum, där rörelsen i kjolarnas röda och blå veck drar blicken genom hela ytan. Penselföringen är fri och skissartad, med snabba, självsäkra linjer som definierar ansiktsuttryck och blickar, medan färgen tillåts flyta och blöda ut i papperets struktur – en teknik som ger både spontanitet och djup.
Motivet för tankarna till fin-de-siècle Paris och Montmartres kabaréliv – med tydliga visuella referenser till cancandansöser och deras beundrare, i en tradition som sträcker sig från Toulouse-Lautrec till 1900-talets senare tolkningar av samma tema. Den varma, jordiga fondens dova bruntoner ställs mot klädernas mättade rött och blått, vilket skapar en teatralisk, nästan rökig atmosfär.
Verket är genomgående inramat i en äldre, patinerad trälist med guld- och svartbetsad yta, vilket förstärker den tidstypiska, aningen dekadenta känslan i motivet. Ett verk med tydlig berättarglädje och starkt uttryck, perfekt för den som vill ge ett rum en teatral och lite vågad karaktär.
Om konstnären:
Viktoria Tikhomirova är en konstnär född och utbildad i Ryssland, med en gedigen konstnärlig grund från Konsthögskolan i S:t Petersburg, där hon studerade mellan 1976 och 1981. Efter sin utbildning var hon under 1980-talet verksam inom textilkonst och batik, med visningar i bland annat Moskva och Paris, innan hon så småningom kom att bygga sin karriär i Sverige.
Sedan tidigt 1990-tal har Tikhomirova varit en flitigt utställande konstnär i Stockholmsområdet, med en lång rad separat- och grupputställningar på gallerier som Galleri Lora, Galleri Internationell Art och Galleri Dahlström, samt medverkan på Nordic Art Fair i Sundsvall. Hennes konst har även nått en bredare publik genom uppdrag och utställningar hos företag och institutioner som Kodak, Siemens, Folksam och NCC, liksom genom en väggmålning på City Hotel i Stockholm. Under 2000-talets första år ställde hon bland annat ut på Heart2Art på Steninge Slott Kulturcenter (2002) och hade en återkommande närvaro i Täby Centrum under flera år.
Vid sidan av sitt måleri har Tikhomirova arbetat som dekoratör, designer och textilkonstnär, samt varit verksam som kursledare i akvarellmålning – en kombination som vittnar om en bred konstnärlig praktik som sträcker sig över flera tekniker och uttryck, från textil och batik till vägg- och akvarellmåleri. Med en yrkesverksam period som sträcker sig över mer än tre decennier, från Sovjetunionens sena år till 2000-talets Sverige, representerar hennes konstnärskap en resa mellan två kulturella sammanhang och konstnärliga traditioner.
Hämtas i Sollentuna eller kan köras hem till dig inom Stor-Stockholm mot en extra avgift om 350 kr.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-08-17 kl. 19:48 ・ Annons-ID: 25801409