Bildgalleri
NAMI Burn-E 3 Max – 14", Hope Tech, CNC – nyskick
Säljes
39 900 kr
Varubeskrivning
Skick: Mycket bra skick - som ny
Då vi i princip haft regn konstant hela sommaren och jag bara lyckats komma ut med scootern två gånger känns det som att någon annan kanske kan få mer glädje av den.
NAMI Burn-E 3 Max i nyskick, endast 51 mil och 1 ägare.
Det är den senaste versionen av chassit med förstärkningar runt headtube och stålskaft, till skillnad från aluminiumvarianten på tidigare modeller.
Scootern har inte hoppats med och inte körts i regn. Chassit inspekterades under vintern utan att några sprickor, skador eller andra anmärkningar upptäcktes.
Batteriet är den stora 2833 Wh-versionen med LG 4800 mAh-celler:
73,8 V / 38,4 Ah / 2833 Wh.
Scootern är rejält uppgraderad med fokus på stabilitet, kontroll, bromsar och körbarhet på sämre underlag.
Den största förändringen är konverteringen till 14" off-road-hjul tillsammans med längre CNC-frästa swingarmar. Jämfört med originalets 12"-hjul är skillnaden i stabilitet enorm. Den känns lugnare och mer förutsägbar, rullar betydligt bättre över ojämnheter och är väldigt enkel att kontrollera även på grus och sämre vägar.
Det är en stor och stabil maskin som inte behöver köras snabbt för att vara rolig. Till skillnad från många mindre elscootrar fungerar den riktigt bra när asfalten tar slut – på grusvägar, skogsvägar och till och med uppe på fjället. Branta och lösa grusbackar är heller inga problem, varken uppför eller nedför.
## Uppgraderingar
* CNC-frästa förlängda swingarmar
* 14" off-road-hjul
* Hope Tech V4 4-kolvsbromsar, Limited Edition med gröna detaljer
* Hope Tech bromsadaptrar
* Sonken Engineering 180 mm / 3 mm bromsskivor
* Hope Tech 35 mm kolfiberstyre
* Race Face Turbine SL stem
* SPIN Y2 gasreglage
* Polish Finger Throttle medföljer
* Modifierat originalgasreglage med minskad dead-zone medföljer
* Spirit Beast CNC-fräst sidostöd
* Flera specialtillverkade detaljer
Allt är i mycket fint skick och uppgraderingarna är gjorda med kvalitetsdelar.
Uppskattad räckvidd är cirka 90 km, beroende på körsätt, vikt, temperatur och underlag.
Ingen provkörning. Meddelanden av typen "bästa pris?" kommer inte att besvaras. Seriösa köpare är självklart välkomna att höra av sig.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-08-14 kl. 12:24 ・ Annons-ID: 25697821