Bildgalleri
Gammal tysk Gräfenroda tomte, 35 cm
Säljes
500 kr
Vi skickar ett meddelande från dig till säljaren och meddelar dem att du vill köpa varan med Frakt med köpskydd.
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Säsong: Övriga högtider
Gammal tysk Gräfenroda-tomte 35 cm – Sitter på stubbe med pipa (Toppskick)
Beskrivning: Säljer en mycket charmig, äldre tysk keramik-/terrakottatomte. Tomten är 35 cm hög och föreställer den klassiska modellen där han sitter på en stubbe och håller i sin pipa.
Detta är en typisk och karaktäristisk figur från anrika Gräfenroda (DDR/Tyskland, 1900-tal). Precis som många av de mindre tomtarna från denna tillverkning saknar den en synlig stämpel, men ursprunget och den högkvalitativa stilen är omisskännlig för Gräfenroda.
Höjd: Ca 35 cm.
Motiv: Sitter på en stubbe och håller en pipa.
Material: Målad terrakotta/keramik.
Skick: Mycket fint skick! Den är blank och fin i originalfärgen och inga bitar är borta. Det finns möjligtvis något minimalt färgskrap som knappt syns, men helhetsintrycket är otroligt välbevarat.
Ett perfekt tillskott till julsamlingen eller som nostalgisk inredningsdetalj!
Kan hämtas på plats.
Finns på Hertsön, betalas med Swish och håller endast mot betalning.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-08-11 kl. 21:44 ・ Annons-ID: 25630879