Bildgalleri
Två stycken Technics SL-1210 MK2
Säljes
8 500 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Typ: Skivspelare
Det är dags att göra mig av med två av min fyra bebisar. Dessa två har inte använts på 6-7 år och har då stått nedpackade i kartong. Innan dess har de använts flitigt under typ 20 år. Nu är de rengjorda utvändigt och invändigt med elektronikspray och provspelade ett par dagar. Som väntat spinner de fortfarande fint som två katter. Inget är bytt utan alla originaldelar är kvar. Spelarna har under alla år aldrig påvisat några som helst problem med uppspelning, mixning osv.
Pris för båda är 15 000 kr.
Styckpris är 8 500 kr.
Finns i Malmö och skickas inte.
Priset är redan justerat utifrån skick som beskrivs längre ner. Det är först till kvarn men om man klipper båda har man förtur i kön. Man är varmt välkommen hit för en okulär besiktning och provlyssning. Sedan är det köpt skick som gäller utan reklamation, såvida inte det är något otroligt uppenbart jag missat.
Skivspelarna är döpta till A och B på bilderna. Beskrivning följer:
Skivspelare A
Mekanismen som kan höja och sänka tonarmen har låst sig och är i lägsta läget. Förmodligen hade den behövt en smörjning med silikonfett, men jag vill inte ge mig på något sådant. Dock har det inte varit några som helst problem då jag alltid kört den och alla andra skivspelare på lägsta inställning och tonarmen ligger då helt rakt och fint (se bild). Högre inställning är om man vill spela med gummimattan på, men det är ej att föredra för den bromsar ändå spinn när man spelar.
Original-puck till 45-varvare saknas. Kan köpas billigt på nätet eller här på Blocket.
Säljs med Ortofon Concorde pickup som kostade en del när det begav sig. Låter fint vid lyssning nu men mkt möjligt att man kan vilja rengöra den eller köpa ny nål längst fram efter en tid. Beror också lite på vilken musik man vill spela och hur den är mixad och mastrad i förhållande till vilken ljudbild man föredrar.
Dust cover (glaslock) medföljer och där är några märken. Det saknas en skruv till ena fästet baktill där glaslocket fästs. Har inte varit något som helst problem och är egentligen bara att sätta dit en annan skruv om man behagar.
Gummimatta medföljer. Inga slipmats.
Utöver det är det prima skick förutom visuellt slitage enligt bilder, vilket inte är mycket att anmärka på.
Skivspelare B
Pop-up lampan lyser inte, men mekanismen upp och ner fungerar fint.
Original-puck till 45-varvare saknas.
Säljs med Technics pickup och Ortofon-nål. Är man mån om fantastisk ljudbild framför mixande och scratchande kan en uppgradering vara på sin plats.
Glaslock medföljer och där är några märken. Det saknas en skruv till båda fästen baktill där glaslocket fästs.
Gummimatta medföljer. Inga slipmats.
Utöver det är det prima skick förutom visuellt slitage enligt bilder, vilket inte är mycket att anmärka på.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-06-23 kl. 12:28 ・ Annons-ID: 24260530