Bildgalleri
Proffsrengöring av elektronikkomponenter
Säljes
Frakt från 39 kr + köpskydd 48 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Varan skickas till dig. Du har 24 timmar på dig att kontrollera varan innan pengarna överförs till säljaren.
Varubeskrivning
Skick: Nytt skick - helt ny
DeoxIT D5 och DeoxIT Fader F5 är två olika specialsprayer för elektronikunderhåll som fyller helt skilda funktioner.
Att använda fel spray på fel ställe kan i värsta fall förstöra den mekaniska känslan i dina komponenter.
DeoxIT D5 (Rengöring & Avoxidering)Primärt syfte:
Att lösa upp hårdnackad oxidation (rost/ärg), smuts och korrosion på rena metallytor.
Egenskaper:
Mycket aggressiv och effektiv rengöring med en spolande effekt. Den lämnar en mycket tunn skyddsfilm men saknar tungt smörjmedel.
Bästa användningsområden:
Metall-mot-metall-kontakter.
Telepluggar, XLR-kontakter, RCA-uttag och kabelanslutningar. Mekaniska strömbrytare, switchar (t.ex. mikroswitches och pickup-väljare på gitarrer). Rörsocklar och batterikontakter.
DeoxIT Fader F5 (Smörjning & Underhåll)Primärt syfte:
Att rengöra och återställa glidmotståndet (lubrikationen) i komponenter av plast, kolfiber och ledande plastfilm.
Egenskaper:
Innehåller ett specialanpassat smörjmedel som återskapar den där tröga, jämna och "dyra" känslan i reglage. Den är skonsam mot mjukare material och tvättar inte bort det fabriksfett som behövs för dämpning.
Bästa användningsområden:
Faders / Skjutreglage på mixerbord och synthesizers.Potentiometrar (vridrattar) på ljudutrustning, gitarrer och förstärkare.Komponenter med glidytor i plast eller kolbana
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-06-08 kl. 18:38 ・ Annons-ID: 23922004