Bildgalleri
✨ Äldre kristallkrona från ca 1910–1930 med 7 ljuspunkter ✨
Säljes
3 200 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
✨ Äldre kristallkrona från ca 1910–1930 med 7 ljuspunkter ✨
Vacker och gedigen kristallkrona från tidigt 1900-tal med rikligt hängande slipade prismor, ornamenterade ljusarmar och en vackert ornamenterad ram/stomme med fin ålderspatina.
Kronan bedöms vara tillverkad omkring 1910–1930 och är ett elegant exempel på den dekorativa stil som var populär under sekelskiftet och början av 1900-talet.
Kronan har totalt 7 ljuspunkter – 6 ljuspunkter runt kronan samt 1 centralt placerad ljuspunkt nedåt, vilket ger ett mycket vackert ljusspel genom de många prismorna.
Prismorna är av äldre modell med fin slipning och skapar vackra reflektioner och regnbågsspel i dagsljus. De dekorativa ljusarmarna, den ornamenterade ramen och den detaljrika överdelen ger kronan en exklusiv och tidstypisk karaktär.
✔ Tillverkad ca 1910–1930
✔ 7 ljuspunkter (6 runt om + 1 nedåt)
✔ Rikligt med slipade prismor
✔ Ornamenterade ljusarmar
✔ Ornamenterad metallram/stomme
✔ Vacker ålderspatina
✔ Klassisk sekelskiftesdesign
En imponerande kristallkrona som passar perfekt i sekelskifteslägenhet, villa, herrgård eller som exklusiv inredningsdetalj.
Pris: 3200:-
Finns i Stockholm Östermalm
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-06-07 kl. 08:40 ・ Annons-ID: 23872023