Bildgalleri
Renrasiga Pomeranian valpar redo för flytt
Säljes
17 000 kr
Varubeskrivning
Ålder: 8 veckor
Snälla läs hela annonsen.
Så länge annons finns så finns valp kvar.
Två små Pomeranian valpar letar efter sina för alltid familjer!
Födda den 1/4.
Bild 3 och 4 - orange hane med chokladbruna toner.
Bild 5 och 6 - svart tik med vita tecken på bröst och tår.
Uppfödda i kärleksfullt hem tillsammans med både mamma (svart, ej stamtavla i SKK) och pappa (orange, med stamtavla i SKK).
Ca 2 kg som vuxen vikt och ca 20 cm i mankhöjd. (Detta är den minsta sorten av pomeranian) Föräldrarna har alltid varit fullt friska och har inga ärftliga sjukdomar eller andra hälsoproblem.
Valparna har alltid varit med oss som en naturlig del i familjelivet och vardagen för att få lära sig allt de behöver för den bästa starten i livet.
Både utevistelse fritt strövandes i trädgården tillsammans med oss och våra vuxna hundar varje dag samt små upplevelser i skogsmarken nu när de har blivit större, busigare och mer nyfikna på vad världen har att erbjuda för något spännande.
Min tanke i val av föräldrar är egenskaper som passar utmärkt som familjehund, trygga och stabila hundar som trivs med både liv och rörelse men också i famnen med massor av mys.
Vid flytt är valparna:
- veterinärbesiktigade
- vaccinerade
- chippade
- avmaskade
- dolda fel-försäkrade
- vana vid kloklippning och borstning
- vana vid barn och andra hundar
- vana vid utevistelse i trädgården
Vid flytt medföljer:
- valpfilt med doft av mamma och syskon
- besiktningsprotokoll från veterinären
- intyg från vaccin och chip
- köpeavtal
Valparna är redo för flytt den 27/5 då dem blir 8 veckor gamla.
Tingavgift på 2000kr återbetalas ej vid ånger.
Skicka gärna ett meddelande och berätta lite om vad för liv du kan erbjuda en valp och glöm inte telefonnummer så vi kan prata vidare.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-05-25 kl. 16:07 ・ Annons-ID: 23541391