Bildgalleri
Vattenkanna i hamrad koppar med mässingshandtag
Säljes
Frakt från 69 kr + köpskydd 27 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Varan skickas till dig. Du har 24 timmar på dig att kontrollera varan innan pengarna överförs till säljaren.
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Fin vattenkanna i hamrad koppar med långt pip och mässingshandtag. Rymmer bra med vatten och står stadigt på plant underlag.
Föremålet i det markerade området är en hamrad vattenkanna i koppar med mässingsdetaljer, troligen från 1960-talet.
Detaljer om föremålet:
Material: Kroppen är tillverkad av handhamrad koppar, medan den långa, böjda pipen och det dekorativa, rundade handtaget är gjorda av mässing.
Stil: Designen påminner om Mid-Century Modern och Bauhaus-stilar. Liknande modeller tillverkades i Tyskland (bland annat av Eugen Zint och VEB Kunstschmiede Neuruppin).
Syfte: En klassisk, dekorativ retrorekvisita designad för exakt vattning av krukväxter som suckulenter och orkidéer.
Mått: Enligt bilden väger den tomma behållaren exakt 459 gram, och kroppens höjd, exklusive handtaget, är cirka 14-15 cm.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-05-16 kl. 16:13 ・ Annons-ID: 23295289