Bildgalleri
Leopardgecko (Hane 10 år)
Säljes
2 000 kr
Varubeskrivning
Pris: 2000kr (kan diskuteras)
Ålder: 10 år
Hälsa: Behöver gå up i vikt, annars inga problem
Äter: levande insekter
Hämtas i Nordmaling
Jag söker nu ett nytt hem till min leopardgecko Bubben, en hane på cirka 10 år. Jag har haft honom i ungefär 4 år och tidigare ägare har även haft honom i avel där han fått ungar tidigare.
Det här är en väldigt charmig och aktiv gecko med mycket personlighet. Han tycker om att jaga levande insekter, springa runt och ofta visa upp sig i terrariet. Han är också ovanligt klättringsintresserad för att vara leopardgecko och gillar att utforska sin miljö mycket.
Bubben tycker inte så mycket om att bli upplyft, men han är inte aggressiv, rädd för händer eller människor. Han fungerar bra vid vanlig skötsel och har alltid varit väldigt livlig och nyfiken.
På senaste tiden har han gått ner en del i vikt då han haft en period där aptiten varit sämre, nästan som en längre vintervila. Nu har aptiten däremot kommit tillbaka ordentligt och han äter bra igen, så han behöver främst få komma till någon som kan hjälpa honom att bygga upp vikten långsamt med en varierad och hälsosam diet. Han har aldrig tidigare haft problem med mat eller hälsa under tiden jag haft honom.
Han äter levande insekter och jag vill att framtida ägare fortsätter med det. Favoriterna är bland annat mjölmask, dubia, waxworms och syrsor.
Jag säljer honom eftersom jag har flera andra reptiler och djur hemma och känner att jag vill minska antalet för att kunna lägga ännu mer tid och resurser på varje individ och förbättra alla terrarium ytterligare.
Jag söker därför ett seriöst, kunnigt och tryggt hem där han får den omsorg han förtjänar. Eftersom han är lite äldre kan han passa bra för någon som vill testa på leopardgecko utan att binda upp sig för 15–20 år framåt, men han har förhoppningsvis fortfarande flera fina år kvar.
Finns i Nordmaling. Kan eventuellt tas med till Umeå efter överenskommelse.
Terrarium ingår inte i första hand men kan eventuellt lösas vid behov för rätt hem.
Pris kan diskuteras, ett bra hem är viktigast 😊
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 11.5.2026 kl. 22:30 ・ Annons-ID: 23157751