Bildgalleri
Kaninungar - hoppkaniner
Säljes
800 kr
Varubeskrivning
Har en härlig kull födda 22 april utav rasen hoppkorsning, dessa ungar kommer att väga ca 2,5kg som vuxna.
Ungarna letar så smått redan nu efter sina nya hem men dem tingas ut först vid 5-6 veckors ålder men det går bra att lämna intresse redan nu. Fyller 3 veckor på onsdag, flyttklara vid 8 veckor (17 juni / vecka 25). När dem tingas ut så tar jag en tingningsavgift på 200 kr som dras av totala köpesumman sedan vid hämtning, återbetalas ej av ånger.
Detta är en kull jag tror starkt på och uppskattar om ungarna får hoppa i sina nya hem men säljer absolut till kel-hem med. Alla ungar är väldigt orädda och visar redan nu trevligt temperament, myser, kuttrar tänder när man klappar och pussas. Sista bilden är på föräldrarna som är otrevligt trevliga med.
Vid flytt så ingår alltid:
* Härstamningsbevis
* Parasit kollade
* Fastställd utav kön
* Bettfels kontrollerad
* Klippta klor
* Övergångsfoder
* Livslång support
+ överraskning
Finns i Skåne, åker regelbundet till Göteborg så transport löstes enkelt. Alternativet går det att levera via facebook grupper, kontakter eller via tävlingar.
Välkommen att höra av er vid intresse! 🤗
———-———-———-———-———-———-
Är du däremot intresserad utav kaninhoppning så så kommer ytterligare information här nedan om kullen:
E. Space’s Crazier Thing
Ee. Dineros Mission Solar
Eu. Snöflingans Altitude Quickness
U. Fäskärs Sjiska
Ue. Fäskärs Molo
Uu. Solrosens Icopal
Om Sky:
Vad kan man ens säga om min lilla Sky? Hon är min prinsessa, en väldigt mammig dam. Karismatiskt uttryck, där hon vet mycket väl om att hon är snygg och visar gärna upp sig. Sky är en otroligt personlig kanin som enkelt lämnar avtryck efter sig, en dam som har fallit många i smaken. Den mysigaste honan jag har haft. Väldigt tuff och självsäker brud. “Fullt ös medvetslös - gör först, tänk efter” är hennes motto. Inom hoppningen så har hon en enorm studs och fart under tassarna med en väldigt fin teknik. Hindersökande, hon brinner för hoppningen.
Om Collin:
Collin är en skön och härlig grabb som charmar alla. En riktig liten livsdyrkare, som vet precis han vill med livet. Han är väldigt lättlärd och tyvärr kanske hamnat lite mer utanför i sin träning men sköter det med bravur. När Collin hoppar så är det med fin martingal och ett lagom tempo. Just på denna videon på honom är helt ny och så har han haft vinteruppehåll så man får ta det med en nya salt, han är trots allt inte igång. 😉
Om kombinationen:
Jag har alltid velat ha en bebis efter Sky och tanken var från början att Sky skulle få dejta Ekko, men ville ju vänta där och då, och nu (såklart för det) finns han ju inte mer.
I med att hon börjar närma sig 2 år också så var det att para henne nu eller aldrig.
Velade väldigt mycket på vilken hane men till slut blev det Collin. Collin har en väldigt fin hoppteknik och stam som jag tycker om, men sedan fyra led bak så är han faktiskt släkt med min allra första hoppkorsning och hjärtekanin som jag förlorade 2017. Därav känns denna kullen lite extra för mig, även om det är några led längre bak. Jag tror på att detta kan bli roliga hoppkaniner som funkar för alla. Inavelsgraden ligger på 1,83%.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 11.5.2026 kl. 12:06 ・ Annons-ID: 23138583