Bildgalleri
Yamaha 9000 Recording (1983) – Vintage "Time Capsule" i Piano Black
Säljes
29 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Säljer nu ett unikt, professionellt trumset för den kräsne trummisen eller samlaren. Det rör sig om ett japansktillverkat Yamaha 9000 från guldåret 1983 (seriekod JM).
Setet har stått nerpackat i ett torrt förråd de senaste 20 åren och är i ett sällsynt fint originalskick. Detta är den legendariska modellen med stommar i 100% björk och den eftertraktade lackerade insidan som definierade studiosoundet under 80- och 90-talen.
Trummor (Made in Japan - 1983):Baskagge: 22" (varmt och fokuserat sound)Pukor: 10", 12", 13" samt den ovanliga 14" hängpukan (TT-914RA). Virveltrumma: En riktig raritet – Yamaha SD970RA 14"x7" i björkträ. Den djupa modellen med fantastisk kropp, i absolut toppskick.
Professionella Cymbaler:Hi-hat: Paiste 2000 Sound Reflections 12" Heavy (Sällsynt proffsserie med ljust, poppigt sound). Ride: Sabian AA 20" Medium Ride (Klassisk allround-ride).
Crash 1: Sabian AAX 14" Studio Crash (Modern, ren klang). Crash 2: Sabian AA Medium Thin Crash. Splash: Sabian B8 12".
Hårdvara i Proffsklass: Pedal: Yamaha dubbelpedal (robust slitvarg).
Stativ: En stabil mix av klassisk hårdvara: Original Yamaha pukhållare och virvelstativ, Tama (Titan-serien) hi-hat- och cymbalstativ, samt robust Pearl-stativ för sidopukor.
Lacken i Piano Black glänser och hårdvaran är i fantastiskt skick utan rost/pitting. Detta är ett unikt tillfälle att förvärva en komplett "Golden Era"-rigg som bara kommer öka i värde.
Pris: 29 000 kr eller bud för allt. Säljes endast som komplett paket för en smidig affär. Inga byten.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 10.5.2026 kl. 17:46 ・ Annons-ID: 22925518