Bildgalleri
IKEA Äpplarö Trädgårdsgrupp 3-sitsig Soffa & 2 st Positionsstolar
Säljes
2 900 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Säljer en Äpplarö trädgårdsgrupp från IKEA bestående av 3 stycken modulära soffdelar med Frösön/Duvholmen beiga dynor samt 2 stycken justerbara positionsstolar/trådgårdsstolar med Kuddarna beiga dynor.
Äpplarö-serien kan beskrivas som den nuvarande Nämmarö-seriens robustare syskon, där många menar att är snäppet mer kvalitativ än den nuvarande utgåvan.
Ihopbyggd har soffan måtten B223xD80xH73 cm, där varje individuell sektion mäter 63x63 cm och har en sitthöjd på 28 cm exkl. dynor.
Ena hörnsektionen till soffan med tillhörande dynor är helt oanvänd och i sina originalförpackningar pga. platsbrist på min balkong. Dynorna till denna hörnsektion saknar Frösön-fodral, men dessa kan enkelt beställas från IKEA för en billig peng.
Det övergripande skicket på trädgårdsgruppen är gott och den har endast sett sporadisk användning. Vill man betsa om dem finns trälasyr som matchar möblerna i IKEA:s sortiment.
Delarna kan användas tillsammans som en sittgrupp på till exempel en altan, balkong eller uteplats, eller var för sig som solstol, extra sittplatser och sidobord. Stolarna kan med fällas ihop för enkel förvaring. Ett av ena soffsektionens ben saknar en träbit (se sista bilden), men det påverkar ej soffans stabilitet så länge man trycker benet till rätta i samband med montering.
Nypris: 4310 kr (3-sitsig soffa m. dynor) + 1400 kr (2x positionsstolar m. dynor) = 5710 kr
Mitt pris: 2900 kr
Finns att hämta i Årsta, Uppsala
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 22.4.2026 kl. 18:49 ・ Annons-ID: 22603818