Bildgalleri
Svenska Transportarbetareförbundets historia + Charles Lindley Memoarer
Säljes
Frakt från 39 kr + köpskydd 26 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Varan skickas till dig. Du har 24 timmar på dig att kontrollera varan innan pengarna överförs till säljaren.
Varubeskrivning
Skick: Okej skick - synligt använd
Komplett historiskt samlarset i originalkassett.
Detta set är ett måste för den historieintresserade eller för samlare av svensk arbetarhistoria. Paketet innehåller den omfattande dokumentationen av Transports första 60 år samt grundaren Charles Lindleys egna memoarer.
Paketet innehåller:
Svenska Transportarbetareförbundets historik, del 1–3: En djupgående genomgång av förbundets bildande, konflikter och framgångar fram till 1957.
Charles Lindley – Memoarer: Berättelsen om den legendariske pionjären som var med och grundade både Transport och LO.
Originalkassett: Håller ihop böckerna snyggt i bokhyllan.
Skick:
Böckerna är i ett bra och stabilt bruksskick. Inlagorna är fina, men ryggarna på historik-delarna har med åren fått ett naturligt slitage i form av fläckar och mörknad (se bilder). Charles Lindleys memoarer har sitt skyddsomslag kvar.
Finns i Hökarängen, skickas mot fraktkostnad.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2026-04-30 kl. 14:33 ・ Annons-ID: 22532650