Bildgalleri
Intressekoll Ncase Formd T1, AM5, 9070 xt
Säljes
27 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Nytt skick - helt ny
Har i dagarna färdigställt en ITX-dator i ett Ncase Formd T1-chassi. Detta är ingen vanlig dator utan mer av ett entusiastbygge. Alla delar är specifikt utvalda, importerade och sammansatta utav en anledning. Eftersom det sitter en 2 slots GPU i den kan man skapa yta mellan grafikkort och moderkort och därmed få ett bättre luftflöde. Dvs lägre temperatur och tystare drift.
Specs som följer:
Moderkort Asrock B650i Lightning Wifi.
Processor Ryzen 7600. vald pga sin låga energiförbrukning och detta exemplar tolererar rejäl undervolt för minskade temperaturer och därmed ljud. Går att uppgradera men för prestanda i 1440p och 4k ser jag ingen som helst anledning till det.
Kylning Thermalright AXP90x47 Full copper
Grafikkort Powercolor 9070 XT Reaper. Det enda 9070 xt i storlek 2 slots.
PSU Corsair SF1000 + Importerad customsladd från Cablester för 24-pin
Ram 32Gb Kingston fury RGB 6000mhz, CL 36
NVME/M2-disk KC3000, 2Tb, gen 4
Fläktar Phanteks T30 x2
Chassi Ncase Formd T1 v2.5. Färg Midnight Blue
En hel mängd skruv, mutter och annat som kravs för att få ihop det.
Mycket arbete och tid nedlagd på detta bygge och i slutändan en riktigt stilren dator som är lite större än en skokartong i storlek, ca 10L. Klarar allt i 1440 och 4k med bravur. Bra att veta kan vara att det inte finns dämpning i dessa byggen och man hör komponenterna arbeta vid full load. Vid vanligt arbete går den helt tyst.
Vid frågor eller funderingar skicka gärna ett meddelande.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 21.4.2026 kl. 18:14 ・ Annons-ID: 22532556