Bildgalleri
Maine Coon kattungar med stamtavla i Sverak
Säljes
15 000 kr
Varubeskrivning
Ålder: 11 veckor
Maine Coon-kattungar söker sina framtida hem 💛
Den 30 januari föddes sju små Maine Coon-kattungar hos oss – efterlängtade, älskade och uppvuxna mitt i vardagen tillsammans med oss. De är nu 11 veckor gamla och börjar leta efter sina egna hem. De är redo att flytta tidigast den 8 maj när de är 14 veckor gamla enligt SVERAKs rekommendationer.
Det här är verkligen små personligheter som har vuxit upp med mycket närhet, omtanke och kärlek. De är sociala, nyfikna och tycker om att vara där vi är – spinnande, lekfulla och väldigt kontaktsökande.
De cremefärgade är hanar och de röda är 2 hanar och 3 honor.
Föräldrarna är hälsotestade med fina resultat (HCM och DNA).
När kattungarna flyttar är de:
- veterinärbesiktigade (intyg max 7 dagar gammalt)
- vaccinerade två gånger
- chippade
- avmaskade
- SVERAK stamtavla
- dolda fel-försäkrade i Agria
Kattungepaket följer med vid flytt.
När de flyttar är det viktigaste för oss att varje kattunge kommer till rätt hem, där den blir lika älskad som här. Det är inte “först till kvarn” som gäller, utan rätt känsla och rätt matchning.
Kattungarna säljs endast som sällskapskatter. Kastrering är obligatorisk efter 6 månaders ålder och framgår av köpeavtalet.
Tingningsavgift 2000 kr, återbetalas inte vid ändrat beslut från köparen.
Skriv gärna och berätta om er själva och vilket hem ni kan erbjuda 💛
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 17.4.2026 kl. 12:04 ・ Annons-ID: 22444944