Bildgalleri
Kakelugn från ca 1890. Kan fraktas gratis mellan Dalarna och Stockholm.
Säljes
78 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Säljer en mycket vacker och välbevarad kakelugn från slutet av 1800-talet (ca 1880–1900) med en symmetrisk och ”palatslik” uppbyggnad.
Kakelugnen är i rik nyrenässansstil, med inslag av jugend i och med de mjukare och mer organiska växtmotiven i kaklen.
Den är rikt dekorerad med djupa reliefmönster med naturmotiv (blommor och blad) och den har ett imponerande krön med voluter och pampiga ornament.
Ugnens djupa bruna glasyr skiftar vackert i röd ton beroende på ljuset och ger ett varmt, exklusivt uttryck.
Skick:
Invändigt: nyrenoverad och efter renovering endast använd två gånger, så som ny (se bild) och redo att sättas upp.
Utvändigt: i mycket fint skick.
Professionellt nedtagen och uppmärkt.
Mått:
Höjd: ca 2,30 meter
Diameter: ca 85 cm
Övrigt:
Komplett kakelugn.
Alla delar finns och är uppmärkta.
Finns ett till halvt varv som inte syns på bilderna, men som kan muras på, höjden 2.30 är satt efter det extra varvet. Även det varvet är i helt och fint skick.
Vet inte vad det är för tillverkare men stilen liknar kakelugnar från Rörstrand och Gustavsberg.
Finns i Dalarna men kan fraktas gratis till Stockholm med omnejd.
Pris: 58 000 kr (eller bud vid seriöst intresse)
Fler bilder och detaljer kan skickas vid förfrågan.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 11.4.2026 kl. 12:14 ・ Annons-ID: 22149894