Bildgalleri
Singer täcksömsmaskin / coverlock / coverstitch i nyskick
Säljes
Gratis frakt + köpskydd 196 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Varan skickas till dig. Du har 24 timmar på dig att kontrollera varan innan pengarna överförs till säljaren.
Varubeskrivning
Skick: Mycket bra skick - som ny
Säljer en Singer 14T970C täcksömsmaskin (coverstitch/coverlock) i mycket fint skick. Maskinen är några år gammal men har i princip inte använts – den har endast provkörts kort när vi köpte den.
En täcksömsmaskin används för att skapa de professionella fållar och elastiska sömmar som man ofta ser på färdigköpta kläder, till exempel längst ned på T-shirts, träningsplagg och andra plagg i trikå och stretchmaterial. Maskinen syr en elastisk täcksöm som gör att sömmen kan töjas utan att spricka och ger ett mycket snyggt, fabriksliknande resultat.
Singer 14T970C är ett perfekt komplement till en vanlig symaskin eller overlock och passar både hobby sömnad och mer avancerade projekt.
**Funktioner i korthet:**
* Täcksömsmaskin / coverstitch från Singer
* Syr med 2–4 trådar och upp till 3 nålar
* Flera täcksömmar, bl.a. smal, bred och trippel täcksöm
* Differentialmatning – perfekt för trikå och stretchtyger
* Justerbar stygnlängd och trådspänning
* Färgkodad trädning som gör maskinen enkel att använda
* Syr upp till ca 1100 stygn per minut
Maskinen är mycket sparsamt använd och därmed nära nyskick.
Perfekt för dig som syr kläder och vill få ett professionellt resultat på fållar och stretchsömmar.
Hör gärna av dig om du har frågor.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 14.3.2026 kl. 14:50 ・ Annons-ID: 21517834