Bildgalleri
Smidig fräsch hästlastbil MAN TGL 12-250
Säljes
1 375 000 kr
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Liten och smidig 1:a lastbil för 3-4 hästar. Bra alternativ för att köra lagligt med mer än 1 häst men kräver C-kort. Använd som vår enda transport för träning och tävling mm i 4 år och är billig i drift. Vi har tex uppskattat lyxen att alltid ha tillgång till hästarna och att kunna värma mat på väg till träning eller på en lång tävlingsdag.
Nyservad och besiktad i maj.
Luftig hästdel med bra ventilation och belysning. Vinsch, sidoramp och packutrymme ovanför hästarna. Stor utvändig sadelkammaren med vatten utdraget för att tex enkelt spola av hästarna.
Chassi från 2010, påbyggnad 2021.
Stor toalett med dusch och förvaring. Bra kök med häll, micro, kyl och frys samt mycket förvaringsutrymme. Sovplatser för 4 pers.
Solceller (3st) med omvandlare, Victron 3000W. Nya batterier.
Dieselvärmare och nyservad luftvärmepump (AC).
Färdskrivare godkänd för körning utomlands (smart 2).
Har gått ca 32.500mil. Drag. Totalvikt 11.990kg (ingen vägavgift), lastvikt 3.340kg, längd 9,27m
En enkel men lyxig och praktisk bil som har det man behöver utan att det är invecklat. Bra 1:a lastbil!
Perfekt bil för den som vill ha lite större än en b-kortare och bo på meeting. Det är en härlig lastbil som vi haft mycket roligt med!
Pris inkl moms.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Annonsens metadata
Senast ändrad: 2026-08-24 kl. 10:38 ・ Annons-ID: 21300882