Bildgalleri
DiMarzio The Breed (bridge) DP 166 FBK.
Säljes
Frakt från 39 kr + köpskydd 50 kr
Trygga affärer med Frakt med köpskydd
Varan skickas till dig. Du har 24 timmar på dig att kontrollera varan innan pengarna överförs till säljaren.
Varubeskrivning
Skick: Bra skick - varsamt använd
Typ av gitarr: Gitarrtillbehör
Säljer en ganska gammal DiMarzio DP166 The Breed F-Spaced humbucker för stallposition i svart (FBK).
The Breed togs fram i samarbete med Steve Vai för att ge ett varmare och fylligare alternativ till mer aggressiva high-output-mickar. Stallmodellen levererar ett varmt och punchigt mellanregister tillsammans med en fet botten som rullar av innan det blir grötigt, vilket gör att ackord och palm mutes låter stora men ändå tydliga – även med mycket gain. (musix.com)
Micken har mer output än en klassisk PAF men är samtidigt mer dynamisk och “touch-känslig” än många high-output humbuckers – spelar du hårt trycker den på ordentligt, men med lättare anslag städar den upp ljudet fint i en överstyrd stärkare. Övertoner är dessutom väldigt lätta att få fram. (musix.com)
Specifikationer:
Modell: DP166 The Breed
Färg: Svart (FBK)
Position: Stall (Bridge)
Magnet: Alnico 5
DC Resistance: ca 16.3 kΩ
Output: 356 mV
DiMarzios beskrivning:
Bass 9.0
Low mid 8.0
High mid 7.5
Treble 4.5
4-ledarkabel (coil-split möjlig)
Fungerar felfritt. Tyvärr har originalförpackningen gått förlorad. Den svarta delen av kabeln är ca 7 cm lång, och svart, vit och röd del ca 4 cm ytterligare.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 2.3.2026 kl. 14:47 ・ Annons-ID: 21211655