Bildgalleri
Omplacering
Säljes
17 000 kr
Varubeskrivning
Ålder: 2 år
Tungt för oss att vi måste omplacera vår snart 2 1/2 åriga franska bulldog Bilbo. Till Ett FÖR ALLTID hem!!!
Det är en process som tagit lång tid för oss att fatta. Så absolut inte i någon hast.
Han funkar inte med vår andra hund. Han behöver komma till ett hem utan andra hundar o små barn. Han är super snäll, men han blir stressad o hoppar och kan inte låta barnen vara ifred. Så barn runt 10-12 som kan säga till inte springer runt kan funka kanon. Han tycker om att busa o bara bli kelad.
Landet eller där det är lugnare hade nog passat honom.
Han älskar att ligga nära, gärna på en i soffan eller under samma filt som oss.
Sover gärna på armen på natten o tätt intill. Det är så mycket kärlek i denna lilla jycke. Inte så sugen o stiga upp tidigt eller gå ut när det är tråkigt väder. Säger oxå till när han behöver gå ut o även när han vill ha kvälls maten. Maten på morgonen är inte så noga med.
Han kan vara ensam några timmar, fast har inte varit det så ofta. Har även funkat på hotell. Han är rumsren.
SKKreggad, har pass o vaccinerad som han ska.
Innan vi bestämde oss för omplacering testade vi med en kemisk kastrering vilket inte passade honom. Men den är på utgång. Har ställt ut honom tidigare, men han är inte så glad för att stå på bordet o bli klämd på av domaren. Men med mycket övning om man nu skulle vilja så kan man nog lösa det.
Svarar bara på mail. Så maila o berätta varför du/ni är bäst för honom.
Användarprofil
Du måste vara inloggad för att se användarprofiler och skicka meddelanden.
Logga inAnnonsens metadata
Senast ändrad: 1.3.2026 kl. 13:06 ・ Annons-ID: 21182772